M-51 to niecodzienny spektakl, w którym aktorami są osoby po kryzysach psychicznych. Twórcy zadają sobie pytania: co jest „normalne” i zdrowe, a co może okazać się niepokojącą w życiu z fantazją. Spektakl wystawiony zostanie w najbliższą środę o godz. 17.00 ma scenie Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Wstęp jest bezpłatny. Pisze Majka Grohman.

Pogotowie teatralne to grupa rozwoju osobistego poprzez teatr dla osób po kryzysach psychicznych. Jej członkowie realizują projekty, które wpisują się w szeroko rozumianą terapię i rehabilitację psychiatryczną. Tym razem zaprezentują widzom spektakl pt. M-51.

– Spektakl jest zbiorem etiud, które powstały podczas roku pracy arteterapeutycznej i opowiada o tym, jak niezależnie od  tego, co dzieje się na zewnątrz można tej rzeczywistości nadawać znaczenie, jak bardzo pożyteczne jest spotykanie się z innymi ludźmi, życie z fantazją oraz pasją – mówi Legnickiej Gazecie Teatralnej Art Katarzyna Kazimierczak-Przybyła, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych.

Praca nad spektaklem i jego wystawienie jest formą walki z własnymi lękami.

– Nowoczesna psychiatria nie kładzie nacisku wyłącznie  na farmakoterapię czy pobyty w szpitalach, ale na rehabilitację, rekonwalescencję, na powrót do zdrowia, a właśnie wszystkie formy psychoterapii, w tym terapii przez sztukę, są bardzo ważnym narzędziem – tłumaczy psychiatra Jacek Jazy.

Po środowym spektaklu odbędzie się dyskusja panelowa dotycząca zdrowia psychicznego pt. „Życie z fantazją”, a udział w niej wezmą: Katarzyna Kaźmierczak-Przybyła (psychoterapeutka, aktorka, animatorka kultury), Małgorzata Niklasińska (psycholożka, psychoterapeutka, poetka) oraz Tomasz Juraszek (Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego).

Bezpłatne wejściówki dostępne są w kasie teatru.

(Majka Grohman, „Żyli na marginesie, dziś występują na scenie. Teatralna terapia działa! https://pulslegnicy.pl/, 26.05.2024)