27 i 29 maja br. w legnickim teatrze odbędą się pokazy spektakli Klubu Gońca Teatralnego – grupy Bagażnik (opieka artystyczna: Magda Biegańska) oraz Pogotowia Teatralnego (opieka artystyczna Katarzyna Kaźmierczak-Przybyła oraz Magda Skiba). Po środowym spektaklu odbędzie się dyskusja panelowa.

- To jest najbliższe działanie związane z pracami Pogotowia Teatralnego, czyli grupy rozwoju osobistego i wsparcia dla osób po kryzysach psychicznych. Spektakl jest zbiorem etiud, które powstały podczas roku pracy arteterapeutycznej i opowiada o tym, jak niezależnie od  tego, co dzieje się na zewnątrz można tej rzeczywistości nadawać znaczenie, jak bardzo pożyteczne jest spotykanie się z innymi ludźmi, życie z fantazją oraz pasje.

Tworząc przedstawienie, zastanawialiśmy się nad granicami między rzeczywistością a naszą fantazją, naszymi wyobrażeniami dotyczącymi świata i ludzi. Każdy z nas inaczej postrzega rzeczywistość, ma inny pogląd na to, co jest „normalne”, zdrowe, a co może być niepokojące w życiu „z fantazją”.

Po pokazie spektaklu odbędzie się dyskusja panelowa dotycząca zdrowia psychicznego pt. „Życie z fantazją”, a udział w niej wezmą: Katarzyna Kaźmierczak-Przybyła (psychoterapeutka, aktorka, animatorka kultury), Małgorzata Niklasińska (psycholożka, psychoterapeutka, poetka) oraz Tomasz Juraszek (Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego).

Katarzyna Kaźmierczak-Przybyła zapowiedziała również wyjazdowe pokazy spektaklu „Rozsypane poskładane” Pogotowia Teatralnego.

- W czerwcu ruszamy do placówek psychiatrycznych. Zagramy tam bajkę „Rozsypane poskładane”. Nawiązuje ona do tego, jak rozsypany świat można poskładać na nowo. Jest też metaforą pracy osób po kryzysach psychicznych. Spektakl zagramy w Szpitalu Psychiatrycznym w Bolesławcu, Sieniawce oraz Głogowie.

- Wartość tych wydarzeń jest podwójna, dlatego, że aktorzy występujący w Pogotowiu Teatralnym sami przeszli kryzys psychiczny i będą się później z pacjentami dzielić swoimi doświadczeniami – tłumaczył Tomasz Juraszek. - Będą to wydarzenia dedykowane oddziałom psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej.

Z kolei Katarzyna Kaźmierczak-Przybyła, dziękując Teatrowi Modrzejewskiej za gościnę i otwartość na projekty Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych, podkreśliła wagę obecności osób po kryzysach psychicznych w przestrzeni teatralnej.

- Te osoby zawsze były na marginesie, gdzieś w kącie, w cieniu. W momencie, kiedy one stają na scenie, w światłach reflektorów, w miejscu, które jest w sercu miasta, w miejscu bardzo nobilitującym, to jest to bardzo ważne. One czują, że w tym teatrze jest dla nich miejsce.

Bezpłatne wejściówki na przedstawienia Klubu Gońca Teatralnego dostępne są w kasie Teatru.

Konrad Pruszyński