Bardzo silne wrażenie zrobił dzisiaj dyrektor Jacek Głomb odczytując swoje Oświadczenie o rezygnacji ze stanowiska dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z dniem 31sierpnia 2025r. Artykuł Adama Kowalczyka.

Zawsze czytał źle, pospiesznie, niewyraźnie, trochę niechlujnie. A dzisiaj jeszcze do tej niefajnej formy doszła treść – wyjątkowa.

Dyrektor…

…sprawiał na dodatek wrażenie człowieka zmęczonego i dopiero kiedy odłożył kartkę z tekstem oświadczenia i odpowiadał na pytania dziennikarzy – zmienił się.

Swada, zdecydowanie w niezdecydowaniu, mieszanina tak i nie, więc i ale. Jak zwykle.

Oświadczenie było na tyle mocne, że niektórzy żurnaliści sprawiali wrażenie, iż nie do końca chcieli się zgodzić z tym, co usłyszeli i sugerowali nawet zmianę decyzji, ponowne jej rozważenie, rozważenie następstw.

I wtedy…

…padło stwierdzenie – jestem wypalonym człowiekiem. Zresztą, zacytujmy:

Jestem sportowym autem, może nie najlepszym, ale wciąż niezłym. Wciąż potrafię jechać szybko, ale jako jedyny widzę, że kończy mi się paliwo” – powiedział Jurgen Klopp, trener słynnego Liverpoolu, zapowiadając swoje odejście z końcem sezonu.

Czuję się tak samo. 31 sierpnia 2025 roku odchodzę z teatru w Legnicy. Wiem, dla części z Was może to być szok, zaskoczenie, ale uważam, że to ostatni moment na tą decyzję, żeby zależała ona ode mnie, żebym odszedł na swoich warunkach.

Po pierwsze: teatr jest w świetnej kondycji artystycznej, mamy jeden z najlepszych zespołów aktorskich w Polsce, zdobywa nagrody, jeździ na festiwale, ma pełne sale. Po drugie; rozmawiałem z ministrem Sienkiewiczem i mam nadzieję to kontynuować z minister Wróblewską o współprowadzeniu naszego teatru przez ministerstwo od 1 stycznia 2025 roku. Po trzecie: pokonaliśmy Tadeusza Krzakowskiego i mam nadzieję z nowym prezydentem Legnicy i nowym zarządem województwa ułożyć sobie lepiej stosunki. Modrzejewskiej potrzeba mądrej kontynuacji, ewolucji, nie rewolucji.

I mam na to pomysł, który przedstawiłem w czwartek zespołowi aktorskiemu bo chciałbym, żeby mój następca był kandydaturą moją i aktorów, nie tylko moją.

Ten pomysł nazywa się Błażej Biegasiewicz, rocznik 1994 (więc urodził się w roku w którym objąłem teatr w Legnicy), młody reżyser po krakowskiej szkole, który wygrał Forum Młodej Reżyserii w Krakowie w 2021 roku. Błażej jest z Bolesławca więc wychował się na teatrze w Legnicy. Od 1 maja 2024 r. konsultant programowy naszego teatru. Będę jeszcze rozmawiał z aktorami i przekonywał ich do Błażeja. Będę rozmawiał z władzami o Błażeju i namawiał na Niego.

Przez cały najbliższy sezon będę przygotowywał Błażeja Biegasiewicza do objęcia funkcji dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Błażej wyreżyseruje też w nadchodzącym sezonie spektakl w naszym teatrze.

Jacek Głomb,

dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

Rozmowa…

…jaka się wywiązała, biegła różnymi torami – próbowano więc podsumowań, starano się ustalić plany Jacka Głomba na dalszy ciąg reszty jego życia, doszukiwano się związku decyzji z polityką, oddzielano też Głomba-dyrektora od Głomba-reżysera, pytano o drużynę, dorobek, wyzwania i następcę.

I jeśli zrazu pobrzmiewała w pytaniach nadzieja – a może jednak nie?, to w końcu stało się jasne, że Jacek Głomb podjął decyzję.

Ostateczną. I kropka. W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy nadchodzą zmiany.

(Adam Kowalczyk, „Jacek Głomb odchodzi”, https://www.gazetapiastowska.pl/, 20.05.2024)