Wieloletni dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb zapowiedział, że z końcem sierpnia 2025 r. zrezygnuje z funkcji kierowania legnicką sceną. Na swojego następcę Głomb wskazał reżysera młodego pokolenia Błażeja Biegasiewicza. Informuje Piotr Doczekalski.

Głomb kieruje legnickim Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej od 1994 r. O tym, że zrezygnuje z tej funkcji 31 sierpnia 2025 r. poinformował w poniedziałek w oświadczeniu umieszczonym na stornie legnickiego teatru. „Wiem, dla części z Was może to być szok, zaskoczenie, ale uważam, że to ostatni moment na tę decyzję, żeby zależała ona ode mnie, żebym odszedł na swoich warunkach” – napisał dyrektor.

Głomb podkreślił, że legnicki teatr jest dziś „w świetnej kondycji artystycznej”. „Mamy jeden z najlepszych zespołów aktorskich w Polsce, zdobywa nagrody, jeździ na festiwale, ma pełne sale. Po drugie; rozmawiałem z ministrem Sienkiewiczem i mam nadzieję to kontynuować z minister Wróblewską o współprowadzeniu naszego teatru przez ministerstwo od 1 stycznia 2025 r.” – zaakcentował.

Dyrektor napisał też, że „pokonaliśmy Tadeusza Krzakowskiego” (wieloletni prezydent Legnicy, który po 22 latach nie uzyskał reelekcji – przyp. PAP). Głomb wyraził przy tym nadzieję, że uda mu się z nowym prezydentem Legnicy i nowym zarządem województwa „ułożyć sobie lepiej stosunki”. „Modrzejewskiej potrzeba mądrej kontynuacji, ewolucji, nie rewolucji” – podkreślił.

Głomb wskazał też swojego następcę na stanowisku dyrektora legnickiego teatru. To reżyser młodego pokolenia Błażej Biegasiewicz (ur. w 1994 r.). Biegasiewicz od maja jest konsultantem programowym Teatru Modrzejewskiej. „Będę jeszcze rozmawiał z aktorami i przekonywał ich do Błażeja. Będę rozmawiał z władzami o Błażeju i namawiał na Niego” – napisał dyrektor.

(Piotr Doczekalski, „Legnica. Jacek Głomb zapowiedział rezygnację z kierowania Teatrem Modrzejewskiej z końcem sierpnia 2025 r.”, https://e-teatr.pl/, 20.05.2024)