42. Festiwal Szkół Teatralnych odbędzie się w Łodzi w dniach 20 – 26 maja. Organizatorem wydarzenia jest Szkoła Filmowa w Łodzi. W ramach wydarzenia zaprezentowany zostanie m.in. spektakl wrocławskiej Filii AST „Moje serce, mój lód” w reżyserii Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wokal (PiK).

Łódzki Festiwal Szkół Teatralnych jest najważniejszym i najstarszym w Polsce przeglądem spektakli dyplomowych, które przygotowują studenci państwowych szkół teatralnych. Pomysłodawcą wydarzenia był aktor i pedagog Jan Machulski.

W trakcie festiwalu zostanie pokazanych piętnaście spektakli dyplomowych, przygotowanych przez studentów: Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii w Bytomiu, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu, Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Teatralnej w Warszawie Filii w Białymstoku oraz Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Młodzi artyści będą występować na scenach Teatru Nowego im. K. Dejmka, Teatru Studyjnego, Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla i w Szkole Filmowej.

Zwycięzców tegorocznego festiwalu wyłoni jury w składzie: Wojciech Faruga (reżyser, scenograf, dramaturg, kostiumograf), Jacek Kopciński (historyk literatury, krytyk teatralny), Anna Sasnal (reżyserka, scenarzystka), Agnieszka Smoczyńska (reżyserka, scenarzystka) oraz Eliza Kujan (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

W ramach wydarzenia towarzyszącego scenicznym pokazom, zatytułowanego „Laureaci FST na wielkim ekranie”, będzie można obejrzeć filmy z kreacjami aktorów i aktorek, którzy moment inicjacji artystycznej mają już za sobą. Po projekcjach organizatorzy zaproszą na spotkania z ich udziałem. Na projekcje i spotkania wstęp będzie wolny.

Wstęp wolny obowiązuje też na pozostałe wydarzenia towarzyszące: spotkanie z jury 42. Festiwalu Szkół Teatralnych, spektakle offowe, pokaz warsztatów dramaturgicznych przygotowanych we współpracy z Agencją Dramatu i Teatru oraz projekcję filmu dokumentalnego „Zostać aktorem” (reż. Karol Włudarczyk i Barbara Fronc).

Festiwal Szkół Teatralnych to także jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju - po raz pierwszy odbył się 42 lat temu z inicjatywy Jana Machulskiego. Wśród dotychczasowych jego laureatów znajdują się m.in. Kinga Preis, Dorota Segda, Zbigniew Zamachowski, Adam Woronowicz, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Michał Żebrowski i Borys Szyc.

- Dla studentów szkół teatralnych łódzki festiwal to pierwsza w życiu aktorskim okazja do konfrontacji z profesjonalną sceną, krytyką oraz publicznością - podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia. - Młodzi aktorzy stają przed publicznością w kluczowym dla nich momencie - tuż przed zakończeniem etapu edukacji, jednocześnie chwilę przed rozpoczęciem zawodowej drogi. Dyplomowym kreacjom aktorskim przyglądają się również ci, od których pozytywnych recenzji zależeć może zawodowe życie przyszłych absolwentów wydziałów aktorskich: dyrektorzy artystyczni teatrów, reżyserzy teatralni i reżyserzy filmowych castingów.

Szkoła Filmowa w Łodzi zaprezentuje na festiwalu spektakle: „Hamlet” w reżyserii Macieja Gorczyńskiego, „Festen” (reż. Remigiusz Brzyk) i „Każdemu coś się śni” (reż. Małgorzata Bogajewska). AST Kraków pokaże przedstawienia: „Amatorki” (reż. Paweł Miśkiewicz), „Anioły w Ameryce” (reż. Michał Borczuch), „Pół żarciem, pół serio” (reż. Kalina Dębska), filia we Wrocławiu: „Pierwsze razy” (reż. Jakub Krofta), „Moje serce, mój lód” (reż. Paweł Wolak, Katarzyna Dworak), „Uroczystość” (reż. Krzysztof Dracz), „Bowie w Warszawie” (reż. Jarosław Tumidajski), „Trojanki” (reż. Konrad Dworakowski), a filia w Bytomiu: „Work On It!” (chor. Anna Krysiak, reż. Tomasz Cymerman); AT Warszawa: „Casting” (reż. Mateusz Atman, Agnieszka Jakimiak), „Zbombardowani” (reż. Ewa Platt), „Instrukcje” (reż. Konrad Imiela), „Koronacja” (reż. Izabela Kuna), a filia w Białymstoku: „Drama Club” (reż. Katarzyna Minkowska).

(„Łódź. Wkrótce 42. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych”, https://e-teatr.pl/, 14.05.2024)