"Dzieje grzechu opowiedziane na nowo" według Stefana Żeromskiego w reżyserii Darii Kopiec oraz "Kartoteka" Tadeusza Różewicza w reżyserii Maksymiliana Nowaka - spektakle Teatru Modrzejewskiej w Legnicy - zostały zakwalifikowane do udziału w prestiżowym Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Informuje Piotr Kanikowski.

Konkurs organizują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. To jego dziesiąta edycja. W pierwszej drugą nagrodę otrzymała wyreżyserowana w Legnicy przez Jacka Głomba sztuka Adolfa Nowaczyńskiego "Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” . W ósmej edycji główną nagrodę otrzymał inny spektakl Teatru Modrzejewskiej: „Sen srebrny Salomei” Juliusza Słowackiego w reżyserii Piotra Cieplaka. Nagrody za mistrzowskie kreacje aktorskie zdobyli wtedy Paweł Wolak, Bogdan Grzeszczak, Gabriela Fabian oraz Magda Biegańska. Szykuje się realizacja tego spektaklu dla Teatru Telewizji, więc ogólnopolska widownia otrzyma szansę zobaczenia ich pracy. 

Spośród spektakli zakwalifikowanych do tegorocznej edycji konkursu komisja artystyczna wybierze pięć, które w połowie 2025 roku zostaną pokazane podczas Opolskich Konfrontacji Teatralnych. 

"Dzieje grzechu opowiedziane na nowo" to teatralna adaptacja skandalizującej powieści Stefana Żeromskiego o uwiedzionej kobiecie i zbrodni. Reżyserka Daria Kopiec nieszablonowo przeniosła jej akcję do więzienia, w którym w ramach resocjalizacji odbywa się kostiumowy bal walentynkowy. Pojawienie się przebranych za mariachi mężczyzn na oddziale dla kobiet detonuje erotyczne instynkty. 

W najbliższy weekend Teatr Modrzejewskiej przypomni ten spektakl (11 i 12 maja o godz. 19).

Druga zakwalifikowana do konkursu inscenizacja to "Kartoteka" Tadeusza Różewicza -reżyserski debiut Maksymiliana Nowaka, studenta Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Bardzo ciekawa próba odkodowania jednego z najważniejszych polskich dramatów XX wieku. 

(Piotr Kanikowski, „Dwa legnickie spektakle zakwalifikowano do ogólnopolskiego konkursu”, https://tulegnica.pl/, 8.05.2024)