Na sobotę 13 grudnia Teatr Modrzejewskiej zapowiadał arcypremierę. Po raz pierwszy publiczność zobaczy „Kartotekę” Tadeusza Różewicza w reżyserii Maksymiliana Nowaka. Maksymilian Nowak, student Akademii Teatralnej w Warszawie, zadebiutuje jako reżyser. A Różewicz przemówi z legnickiej sceny swym tekstem, czego też dotąd w jej historii nie bywało. Artykuł Piotra Kanikowskiego.

Dodajmy do tego, że “Kartoteka” była debiutem dramaturgicznym Tadeusza Różewicza, 62 lata temu. Z początku przyjmowana przez krytyków sceptycznie – nowatorska, buńczucznie ignorująca zasady klasycznego dramatu - dziś uchodzi za tekst ikoniczny. Różewicz nadał swemu dziełu otwartą formę - bez akcji czyli przyczynowo-skutkowego następstwa wydarzeń, bez zakończenia, z luźną kolejnością scen oraz z bohaterem, który nie przechodzi żadnej przemiany.

“Kartotekę” czytano jako opowieść o pokoleniu straumatyzowanym II wojną światową. Maksymilian Nowak podjął się odkodowania tego tekstu na nowo, w oparciu o inne, bliższe mu doświadczenia, takie jak chociażby pandemia, izolacja, lęk przed kontaktem z innym człowiekiem.

- Ciekawiło mnie, jak ten cyniczny bohater przekłada się na dzisiejsze realia i co to znaczy być bohaterem współcześnie – mówi Maksymilian Nowak.

“Kartoteka” to drugi - po “Pustym mieście” Dejana Dukowskiego w reżyserii Weroniki Marii Kuśmider – spektakl wyprodukowany na podstawie porozumienia pomiędzy Teatrem Modrzejewskiej a Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Dyrektor Jacek Głomb umożliwia studentom kończącym reżyserię zrobienie spektaklu dyplomowego w Legnicy.

- Jaki jest zysk dla teatru? Spektakl w repertuarze – odpowiada Jacek Głomb. – Wiąże się z tym, oczywiście, pewne ryzyko, ale podejmowane świadomie, z przekonaniem, że tak trzeba.

W spektaklu gra 6 aktorek i aktorów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy: Mateusz Krzyk, Katarzyna Dworak, Bogdan Grzeszczak, Łukasz Kucharzewski, Anna Sienicka i Paweł Wolak. Za ruch sceniczny odpowiada Maja Lewicka, choreografka z Teatru Capitol we Wrocławiu. Scenografią i kostiumami zajęły się Katarzyna Pawelec i Radosława Niezgoda.

(Piotr Kanikowski, „Kartoteka Różewicza, odkodowana po 62 latach”, https://24legnica.pl/, 11.04.2024)