„Kartoteka” Tadeusza Różewicza w reżyserii Maksymiliana Nowaka jest kolejną, po „Pustym mieście” zaproponowanym przez Weronikę Marię Kuśmider, produkcją legnickiego teatru realizowaną we współpracy z Akademią Teatralną w Warszawie. Zatem już wkrótce drugi student reżyserii zaprezentuje i (tego życzymy) zaliczy dyplom magisterski w Modrzejewskiej.

- „Kartoteka” jest dla mnie próbą odkodowania tekstu i próbą przedstawienia go w dzisiejszym świetle, zastanowienia się, jak ten bohater Różewicza – cyniczny, obojętny – przekłada się na dzisiejsze realia – mówi reżyser Maksymilian Nowak. - Co to znaczy być bohaterem? – to jest podstawowe pytanie, które zadaję sobie w mojej interpretacji tego tekstu i wokół tego kręci się całość akcji. Kim jest dzisiaj bohater? Wobec jakiego świata bohater musi być bohaterem?

Co ciekawe będzie to pierwsza legnicka realizacja tekstu związanego z pobliskim Wrocławiem Tadeusza Różewicza. Dyrektor Jacek Głomb szczerze przyznaje: „nie jestem fanem Różewicza”, choć jak pisze Janusz R. Kowalczyk „Kartoteka” to „utwór pionierski, radykalnie poszerzający kanon możliwości inscenizacyjnych teatru, nie tylko w Polsce”. Z kolei Jan Błoński zwraca uwagę, że „w bełkocie, w którym pisarz każe od czasu do czasu grzęznąć akcji, jest metoda i cel, a mianowicie odmowa tragiczności. Tylko drwina może ocalić trzeźwość naszych umysłów, a więc – w ostatecznym rozrachunku – naszą własną wolność”.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej kilka słów poświęcono również realiom życia zawodowego młodych twórców. Studenci reżyserii często miesiącami czekają na szansę zrealizowania na profesjonalnej scenie swojego dyplomu. Droga Maksymiliana Nowaka nie była jednak tak długa. „Szybko dogadaliśmy się z dyrektorem” – mówi reżyser. Z kolei Jacek Głomb podkreśla, że tego typu przedsięwzięcia zawsze są ryzykiem, ale „młodym ludziom trzeba pomagać”.

Premiera spektaklu już w najbliższą sobotę (13 kwietnia) o godzinie 19.00. Kolejne pokazy: 16-19 kwietnia godz. 11.00; 19-20 kwietnia godz. 19.00 oraz 21 kwietnia godz. 18.00. Bilety dostępne są w kasie Teatru oraz online.

Opracowanie tekstu i reżyseria: Maksymilian Nowak; scenografia i kostiumy: Katarzyna Pawelec i Radosława Niezgoda; muzyka: Kamila Drabek; ruch sceniczny: Maja Lewicka; wideo: Maksymilian Nowak, Karol Budrewicz; obsada: Mateusz Krzyk, Katarzyna Dworak-Wolak, Anna Sienicka, Bogdan Grzeszczak, Paweł Wolak, Łukasz Kucharzewski; inspicjent i sufler: Jolanta Naczyńska.

Konrad Pruszyński