Do 4 kwietnia trwały zapisy chętnych do udziału w 69. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Rywalizacja organizowana przez warszawskie Towarzystwo Kultury Teatralnej pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystartuje już wkrótce. 20 kwietnia pierwsze, miejskie przesłuchania. Art Cafe Modjeska zaprasza od godziny 10.00.

Pierwszy etap konkursu ma charakter otwarty, a zmagania, tradycyjnie, odbędą się w ramach czterech turniejów: recytatorskiego, „wywiedzionego ze słowa”, teatru jednego aktora i poezji śpiewanej. Wojewódzcy organizatorzy konkursu tworzą sieć eliminacji, w ramach których dochodzić może do konkursów środowiskowych, miejskich, powiatowych czy wojewódzkich. Przeglądy finałowe odbędą się w czerwcu br. w Słupsku, Ostrołęce i Włocławku (w zależności od kategorii).

Legnicki teatr od ponad dwudziestu lat promuje i wspiera najstarszy i najważniejszy konkurs recytatorski w Polsce. W ostatnich latach legniczanie oraz osoby z rejonu legnickiego regularnie pojawiają się w finałach kategorii recytatorskiej i poezji śpiewanej.

Patronem tegorocznej edycji Konkursu jest Zbigniew Herbert, o którym Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej pisze:

Mamy wobec niego szczególny dług. Jego twórczość jest od dawna i trwale obecna w repertuarach uczestników OKR, wiele razy jej interpretacje – w turnieju recytatorskim, również poezji śpiewanej – wieńczono najwyższymi nagrodami. Były piękne i mądre. Tak jest do dzisiaj. A to znaczy, że dzieło Herberta niezmiennie zachęca do uczestnictwa, pobudza wyobraźnię, skłania do głębszego zrozumienia, zmusza do poszukiwań w sferze wykonawczej. Przed uczestnikami otwiera perspektywy, odbiorcom daje przeżycie, wzruszenie… Pamiętamy o tym.

Konrad Pruszyński