Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej, podzielił się planami teatru na najbliższe miesiące. Już 22 marca obchodzić będziemy Dolnośląski Dzień Teatru. Co przygotowano i jakich premier można się spodziewać jeszcze w tym roku? Artykuł Agnieszki Jackiewicz.

Dolnośląski Dzień Teatru to święto ludzi kultury i sztuki, które powstało z inicjatywy Wandy Ziembickiej - Has. W zeszłym roku wydarzenie odbywało się w Wałbrzychu, a 22 marca jego gospodarzem będzie Legnica. Do legnickiego teatru przyjedzie prawie sto gości z Dolnego Śląska związanych z lokalnym środowiskiem artystycznym i zostaną wręczone Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Z tej okazji Kabaret Aktorów Modrzejewskiej "Piękna Helena" przedstawi spektakl "Portret Polaka po szkodzie" - wyjątkowo na deskach Sceny Gadzickiego, a nie jak dotychczas w Art Cafe Modjeska.

Kolejnym teatralnym wydarzeniem jest finisaż wystawy „Nieznany Grotowski” zaplanowany na 27 marca o godzinie 17:00 czyli w dzień Święta Teatru, na której można zobaczyć fotografie Andrzeja Paluchiewicza. Wystawę można zobaczyć w hallu Starego Ratusza (w budynku Teatru) przez cały marzec.

Wszystkich wielbicieli teatru na pewno ucieszą zapowiedzi tegorocznych premier.

  • 16 czerwca odbędzie się premiera sztuki  "Momo, czyli o osobliwych złodziejach czasu i o dziecku, które zwróciło ludziom ukradziony czas" - familijna propozycja nie tylko dla najmłodszych. Jak zapowiada Jacek Głomb, na pewno każdy bez względu na wiek znajdzie w niej coś dla siebie. 
  • 29 czerwca czeka widzów premiera  "Płaksy", czarnej komedii Hanocha Levina w reżyserii Łukasza Kosa.
  • 8 listopada po raz pierwszy zostanie wystawiona sztuka w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego i z dramaturgią Huberta Sulimy na podstawie bestsellerowej książki Joanny Kuciel-Frydryszak "Chłopki". Jak mówi dyrektor teatru: „Bardzo się czeszę na tę premierę. "Chłopki" podbijają świat - 325 tysięcy sprzedanych egzemplarzy książki to jest niesamowita ilość. Byłem na spotkaniu we Wrocławiu z autorką, sala pękała w szwach. Dobrze, że udało się uzyskać prawa na bardzo korzystnych warunkach od wydawnictwa i autorki, która jest bardzo zaciekawiona tą premierą. Spodziewamy się, że sztuka może to być kolejnym hitem naszego teatru”.

(Agnieszka Jackiewicz, „Dolnośląski Dzień Teatru i premiera Chłopek”, https://tulegnica.pl/, 15.03.2024)