Teatr Heleny Modrzejewskiej po długiej przerwie wraca do Teatru Telewizji. Na potrzeby tej największej w kraju sceny zostanie sfilmowany dramat Juliusza Słowackiego „Sen Srebrny Salomei” . Przedstawienie miało premierę w Legnicy dwa lata temu. Jego telewizyjna wersja powstanie przy współpracy z wrocławskim ośrodkiem TVP. Materiał Andrzeja Lamparta.

Dramat Juliusza Słowackiego opowiada o czasach konfederacji barskiej i krwawym powstaniu ukraińskiego chłopstwa na kresach Rzeczypospolitej. Przedstawienie wyreżyserowane w 2022 roku przez Piotra Cieplaka zebrało wiele pozytywnych recenzji i nagród. O planach ekranizacji tej sztuki poinformował dyrektor Jacek Głomb.

Scena w Legnicy po raz ostatni gościła w Teatrze Telewizji w 2018 roku. Wtedy widzowie obejrzeli transmisję na żywo spektaklu „Zabijanie Gomułki”. Przedstawienie również powstało przy współpracy z wrocławskim ośrodkiem TVP. W przeciwieństwie do tej sztuki dramat Słowackiego zostanie wcześniej nagrany. – To będzie rodzaj artystycznego przeniesienia spektaklu z Teatru Modrzejewskiej do telewizji. Myślę, że w czerwcu będzie to realizowane, w ciągu pięciu dni zdjęciowych, a jesienią Jedynka pokaże premierę – powiedział dyrektor teatru Jacek Głomb.

Jacek Głomb poinformował także o pieniądzach z Ministerstwa Kultury. Teatr otrzymał 690 tys. zł na wymianę oświetlenia na energooszczędne. Dwie kolejne dotacje, w wysokości 240 i 90 tys. zł, zostaną przeznaczone na produkcję nowych spektakli.

Dyrektor zapytany przez nas o aktualną sytuację finansową placówki odpowiedział wyraźnie zrelaksowany: „Optymistyczniej niż do tej pory”.

Materiał video dostępny – TUTAJ.

(Andrzej Lampart, „Z Legnicy do telewizji. „Sen Srebrny Salomei” wkrótce w Teatrze Telewizji”, https://wroclaw.tvp.pl, 25.02.2024)