Zmiana władzy służy legnickiej scenie. Teatr Modrzejewskiej wygrał trzy granty z programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Pozyskana kwota to ponad milion złotych, a w Warszawie leżą wnioski złożone w kolejnych, nierozstrzygniętych jeszcze konkursach. Artykuł Piotra Kanikowskiego.

Jak po trudnym roku 2023 dyrektor Jacek Głomb patrzy na sytuację finansową swego teatru?

- Bardziej optymistycznie niż do tej pory - mówi.

Choć prezydent Tadeusz Krzakowski nadal uchyla się od finansowania legnickiej sceny zgodnie z umową z 2009 r,, przyznane na początku roku wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwala wrócić do  normalnego trybu pracy. 

- Uda nam się zrobić więcej premier w tym roku - deklaruje Jacek Głomb. - Możemy dobić do 5 premier w sezonie, czyli minimum, jakiego dochowywaliśmy wcześniej.  

Z programu Infrastruktura Kultury 2024 Teatr Modrzejewskiej dostanie 690 tys. zł na zakup wyposażenia do realizacji spektakli. Placówka planuje wymianę oświetlenia na ledowe, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej.

Zgłoszony do zarządzanego przez Departament Narodowych Instytucji Kultury programu Teatr uzyskał po raz pierwszy w historii najlepszy wynik spośród wszystkich biorących udział w konkursie. Został zatwierdzony z łączną liczbą 94,43 pkt. na 100 możliwych do uzyskania, wśród prawie 350 złożonych wniosków z całej Polski. Kwota 240 tys. zł zostanie wykorzystana na cykl artystyczny "Teatr, który łączy", zaplanowany na lata 2024-26.

Z konkursu na wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży ekipie Jacka Głomba udało się pozyskać 90 tys. zł na inscenizację spektaklu według powieści "Momo" Michała Endego w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego. Powieść wydana po raz pierwszy w 1976 roku weszła do kanonu literatury dziecięcej. Jej pełny tytuł to "Momo, czyli osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas)". Będzie więc magicznie i tajemniczo, czyli tak jak młodzi widzowie lubią najbardziej. 

(Piotr Kanikowski, „Nowy minister sypnął kasą dla teatru w Legnicy”, https://tulegnica.pl/, 21.02.2024)