21 lutego 2024 roku dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb zaprosił dziennikarzy na konferencję prasową w związku z dwiema dobrymi informacjami dla instytucji. Modrzejewska otrzymała wsparcie na realizację tegorocznych premier z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wielokrotnie nagradzany spektakl „Sen srebrny Salomei” został zapowiedziany jako przyszła realizacja Teatru Telewizji.

Granty z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poza realizacją nowych premier w ramach projektu „Teatr, który łączy” (240 tysięcy złotych), obejmują również inne przedsięwzięcia. Kwotą 690 tysięcy złotych dofinansowany został zakup wyposażenia teatralnego, a 90 tysięcy złotych przeznaczone zostanie na stworzenie wydarzenia artystycznego dla dzieci i młodzieży – będzie to inscenizacja spektaklu wg powieści „Momo” Michaela Endego w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego.

- To bardzo dobra wieść dla teatru. To powinno spowodować, że w tym roku uda nam się zrobić więcej premier. Być może dobijemy do pięciu premier w sezonie, czyli liczby odpowiedniej dla miasta monoteatralnego, jakim jest Legnica. Cieszymy się również z pieniędzy na wyposażenie, które wykorzystamy na zmianę oświetlenia, przejdziemy na LEDy, dzięki czemu uda nam się zaoszczędzić kolejne pieniądze.

Należy również wspomnieć, że Teatr Modrzejewskiej otrzymał najwyższy końcowy wynik oceny projektu złożonego do MKiDN w ramach programu „Teatr”. Na 100 możliwych punktów legnicki teatr otrzymał 94,43. Do konkursu złożonych zostało niemal 350 wniosków z całej Polski.

Z kolei o powrocie Modrzejewskiej do Teatru TV widzowie legnickiej sceny dowiedzieli się podczas ostatniej premiery monodramu Magdy Biegańskiej. Wczoraj Jacek Głomb przekazał więcej szczegółów.

- Teatr TV głosem Wojciecha Majcherka zaproponował nam realizację „Snu srebrnego Salomei”. Reżyser Piotr Cieplak jest w kontakcie z operatorem spektaklu Adamem Sikorą i rozważa kwestie artystycznego przeniesienia tego tytułu. Będzie to na pewno realizacja w teatrze w ciągu pięciu dni zdjęciowych.

Prace nad telewizyjną wersją spektaklu wstępnie planowane są na czerwiec, a premiera w TVP 1 odbyć się ma jesienią bieżącego roku. Będzie to dziesiąty legnicki tytuł zrealizowany przez Teatr TV. Dyrektor Modrzejewskiej pytany o powody wyboru właśnie tego przedstawienia odpowiedział:

- Spektakl był wielokrotnie nagradzany, często graliśmy go w różnych ośrodkach w Polsce, a poza tym jest to Słowacki – myślę, że to te argumenty zaważyły.

Konrad Pruszyński