Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza na promocję książki Michała Okońskiego Stałe fragmenty. Piękny i wstrętny. Opowieść o dwóch twarzach futbolu (Znak 2023) i spotkanie z Autorem. Piątek, 23 lutego o godz. 18.00, Art Cafe Modjeska. Wstęp wolny. Zaprasza Anna Ickiewicz.

Michał Okoński niestrudzenie szuka w futbolu „stałych fragmentów” – chwil olśnienia, które pozwalają uwierzyć, że w tym świecie nie wszystko przelicza się na pieniądze. Jednocześnie mierzy się z brudami tej dyscypliny. Pisze o korupcji i sportswashingu, o idei Superligi i Barcelonie, która przestała być „więcej niż klubem”, a także o polskim piekle, z którego uciekł Sousa i w którym Michniewicz zakopał talenty piłkarzy. Przyciągające miliardową publiczność zmagania świetnie opłacanych gwiazd są dla niego lustrem, w którym odbija się współczesność.

„Stałe fragmenty” to niezwykły portret współczesnego futbolu. Jego piękna i brzydoty. Rozczarowań i zachwytów. Michał Okoński opowiada tak, że kibice zakochują się w piłce jeszcze bardziej, a ci, którzy trzymali się od niej na dystans, czują zaproszenie do nowej przygody.

Michał Okoński to od 1991 roku dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”. Autor książki i bloga „Futbol jest okrutny”, a także książki „Światło bramki”, dwukrotnie (2016 i 2018) nominowany do nagrody Grand Press w kategorii publicystyka. W 2021 roku nominowany do Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego, którą nagradzani są dziennikarze sportowi „mający doskonały warsztat dziennikarski, prezentujący elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wyróżniający się wysoką kulturą zawodową i osobistą”. Publikował również m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej", „Kontekstach”, „Charakterach”. Wydał wywiad rzekę z siostrą Małgorzatą Chmielewską (Wszystko, co uczyniliście..., Znak 1999), był również współautorem rozmów z księdzem Tomaszem Węcławskim (Pascha Jezusa, Znak 2006) oraz redaktorem wyboru publicystyki Jerzego Turowicza (Bilet do raju, Znak 1999).

Spotkanie poprowadzi Jacek Głomb, zapalony kibic piłki nożnej, twórca spektakli inspirowanych futbolem: "Marsz Polonia" wg J. Pilcha (Teatr Powszechny w Łodzi, 2012) oraz "Chopcy z Roosevelta" Katarzyny Knychalskiej (Teatr Nowy w Zabrzu, 2022).

(Anna Ickiewicz, „Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza na premierę książki Michała Okońskiego”, https://legnica.naszemiasto.pl/, 20.02.2024)