TVP chce utrwalić spektakl "Sen srebrny Salomei" Juliusza Słowackiego wyreżyserowany dwa lata temu w Legnicy przez Piotra Cieplaka. Byłoby to już dziesiąte przedstawienie legnickiego Teatru Modrzejewskiej w repertuarze Teatru Telewizji. Informuje Piotr Kanikowski.

Dobra wiadomość przyszła z Warszawy pod koniec tygodnia i Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, od razu podzielił się nią z publicznością czekającą w holu Starego Ratusza na premierę monodramu Magdy Biegańskiej (recenzja będzie jeszcze dziś na naszym portalu).

Decyzja o telewizyjnej realizacji "Snu srebrnego Salomei" była podobno jedną z pierwszych, jakie podjął nowy zastępca dyrektora Teatru Telewizji Wojciech Majcherek, dziennikarz, krytyk teatralny i wieloletni dyrektor Teatru Telewizji, zwolniony dyscyplinarnie z telewizji za pokazanie gali, na której Olga Tokarczuk odebrała literackiego Nobla.  

"Sen srebrny Salomei" w reżyserii Piotra Cieplaka jest zaliczany do najbardziej udanych przedstawień klasyki z ostatnich lat. W ubiegłym roku wygrał (ex aequo ze "Znachorem" Teatru Słowackiego z Krakowa) 47. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa". Zdobył też Grand Prix 2. Festiwalu Arcydzieł w Rzeszowie. 

Dotychczas milionowa teatralna widownia miała okazję obejrzeć aż 9 spektakli zrobionych w Teatrze Modrzejewskiej. Były to: "Pasja" (1996), "Ballada o Zakaczawiu" (2002), Made in Poland” (2005), „Wschody i Zachody Miasta” (2005), „Kwiaty polskie”(2005), "Plac Wolności" (2007), „III Furie” (2012), "Orkiestra" (2013) oraz "Zabijanie Gomułki" (2018).

(Piotr Kanikowski, „Teatr Modrzejewkiej wraca do Teatru Telewizji”, https://tulegnica.pl/, 19.02.2024)