Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, po okresie problemów finansowych i sporu z prezydentem miasta, wrócił na normalne tory. Zespół przygotował właśnie kolejną premierę . To spektakl oparty na powieści „Dzieje Grzechu” Stefana Żeromskiego. Inscenizację wyreżyserowała gościnnie Daria Kopiec. Materiał Andrzeja Lamparta.

„Dzieje Grzechu” to powieść z początku ubiegłego wieku opisująca przeżycia młodej kobiety. Legnicki spektakl – jak informują twórcy – przedstawia historię opowiedzianą na nowo. Uwspółcześniono m. in. język w jakimi dzieło zostało napisane. Sztuka rozgrywa się w kobiecym zakładzie karnym, w którym w Walentynki występuje zespół złożony z więźniów.

Inscenizacja była możliwa m. in. dzięki publicznej zbiórce pieniędzy. Dzieła Stefana Żeromskiego nie często goszczą na deskach legnickiej sceny. Poprzedni raz było to w roku 2010. Teatr zaprezentował wtedy spektakl „Czas terroru”, na podstawie dramatu „Róża”.

Materiał video do obejrzenia – TUTAJ.

(Andrzej Lampart, „Dzieje Grzechu Stefana Żeromskiego. Premiera w Teatrze Modrzejewskiej”, https://wroclaw.tvp.pl/, 1.02.2024)