Meksykańska muzyka, zakład karny i budząca kontrowersje historia. Teraz na nowo opowiedzą ją w legnickim Teatrze Modrzejewskiej. Chodzi o premierę spektaklu "Dzieje Grzechu. Opowiedziane na nowo", inspirowanego powieścią Stefana Żeromskiego. Zapowiedź Karoliny Bieniek.

Reżyserka Daria Kopiec przyznaje, że akcję trudno umiejscowić w konkretnym czasie, ale przekonuje, że -z całą pewnością została uwspółcześniona.

"Idziemy za fabułą Żeromskiego. Mamy postaci, które się pojawiają w powieści, ale też odczytujemy je współcześnie, przyglądając się głównej bohaterce powieści, Ewie i jej takiemu głodnemu, pożądliwemu poszukiwaniu miłości."

Mimo trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazł się Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, nie zrezygnowano z realizacji tej premiery. Tekst do spektaklu napisał Artur Pałyga. Jacek Głomb dyrektor Teatru przyznaje, że -premierę w niemal połowie sfinansowali... widzowie.

"Ten spektakl powstał w bardzo trudnej sytuacji finansowej teatru. Prawie 240 darczyńców wpłaciło kwoty na rzecz tego projektu. Razem z dokończeniem akcji Podaruj Fotel Teatrowi to jest prawie 100 tys. złotych, czyli prawie połowa tego, co było potrzebne, to jest bardzo dobrze."

Premiera spektaklu już w najbliższą sobotę (3 lutego) o 19:00 na Scenie Gadzickiego. Jak podkreśla dyrekcja teatru -znaczna część biletów na lutowe terminy została już wyprzedana.

Materiał audio do odsłuchania – TUTAJ.

(Karolina Bieniek, „Historia, która budzi kontrowersje na deskach teatru”, https://www.radiowroclaw.pl/, 2.02.2024)