W najbliższą sobotę (3 lutego) w legnickim teatrze pierwsza premiera bieżącego sezonu. „Dzieje grzechu. Opowiedziane na nowo” na podstawie powieści Stefana Żeromskiego, zaadaptowane przez Artura Pałygę i wyreżyserowane przez Darię Kopiec, która razem z dyrektorem Jackiem Głombem gościła w audycji Grzegorza Chojnowskiego w Radio Wrocław Kultura.

W ubiegłym tygodniu Modrzejewska pożegnała się z jednym ze swoich popularnych tytułów. „Ożenek” zszedł z afisza po niemal dziesięciu latach od premiery. I to właśnie „wiek” tego spektaklu zadecydował o tym, by domknąć  historię sztuki Gogola w reżyserii Piotra Cieplaka na legnickiej scenie. Od tego wątku rozmowę ze swoimi gośćmi rozpoczął Grzegorz Chojnowski, który w nawiązaniu do zbliżającej się premiery zapytał również o charakterystyczne sposoby finansowania najnowszego spektaklu.

- W sytuacji, w której otwieraliśmy ten projekt, nie wiedzieliśmy, co będzie dalej – rozpoczął Jacek Głomb. - Zbiórka nie poszła tak, jak zakładaliśmy, ale konkurencja jest duża. Razem z programem „Podaruj fotel Teatrowi!” uzbieraliśmy 100 tysięcy złotych. Największe datki w naszej zrzutce wpłacili dyrektor Opery Bałtyckiej Romuald Wicza-Pokojski oraz aktor Jan Peszek.

Z kolei reżyserka Daria Kopiec zwróciła uwagę na początki swojej fascynacji „Dziejami grzechu”.

- Moje pierwsze spotkanie z „Dziejami grzechu” było filmowe. Dopiero potem czytałam książkę. Ten film zrobił na mnie ogromne wrażenie. Coś w nim, w tym niezwykłym portrecie kobiecym, jakim jest Ewa, bardzo mocno ze mną zarezonowało. Dla niektórych wydaje się kontrowersyjna czy dziecinna, a dla mnie jest ona niezwykle interesująca pod względem psychologicznym.

Jak zauważa reżyserka – rys psychologiczny Ewy (granej w legnickiej realizacji przez Magdę Drab) pozbawiony jest jednowymiarowości.

- Żeromski pokazuje też tę ciemną, nieuzdrowioną, niedojrzałą stronę kobiecości i to jest bardzo ciekawe przyglądać się kobiecości z różnych stron. Książka Żeromskiego była dużym skandalem. My opowiadamy tę historię na nowo, bo minęło dużo czasu, wiele rzeczy się zmieniło, a dla twórców to jest też interesująca droga, by móc zaadaptować tę książkę na współczesny sposób. Widzowie muszą wiedzieć, że przychodzą na twórczą interpretację, a nie wierną adaptacją.

Daria Kopiec zdradziła również pewne fabularne szczegóły najnowszej legnickiej realizacji. Wiemy, że akcja dziać się będzie w kobiecym zakładzie karnym dla zabójczyń, a historia znana z „Dziejów grzechu” Żeromskiego powracać będzie w formie licznych retrospekcji. W obsadzie: Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Magda Drab, Anna Sienicka, Magda Skiba, Zuza Motorniuk, Paweł Wolak, Arkadiusz Jaskot, Jakub Stefaniak i Bartosz Bulanda. 

Teatr Modrzejewskiej na swój najnowszy spektakl zaprasza od najbliższej soboty, a szczegóły repertuaru dostępne są – TUTAJ.

Konrad Pruszyński

(na podstawie audycji Radio Wrocław Kultura „DAB+ Teatr, Muzyka” Grzegorza Chojnowskiego, https://www.radiowroclawkultura.pl/, 30.01.2024)