Luty w legnickim teatrze rozpocznie się premierą (3 lutego godz. 19:00) „Dziejów Grzechu” - napisanej przez Stefana Żeromskiego i uwspółcześnionej historii porewolucyjnej femme fatale. Spektakl będzie grany do 11 lutego. Zapowiedź Klaudii Korfanty.

Artur Pałyga, znany legnickiej publiczności jako współautor spektaklu „J_d _ _ _ e. Zapominanie”, stworzył na kanwie powieści Żeromskiego historię, która w równym stopniu nawiązuje do oryginału i do współczesności. Pytania sformułowane ponad sto lat temu przez wielkiego pisarza nie tracą aktualności. Co jest tytułowym grzechem głównej bohaterki? Czy Ewa zostaje „wypędzona z raju” z powodu zakochania się w niewłaściwym człowieku, dlatego że pozwala sobie na spełnienie erotyczne czy może dlatego, że dopuszcza się morderstwa? A może podstawowym błędem i winą młodej kobiety jest to, że całe jej życie koncentruje się wokół kochanka? Czy istnieje coś takiego jak zakazana miłość? Jak powieść Żeromskiego odbija się we współczesności? Czy słowo „grzech” ma dziś jeszcze w ogóle jakieś znaczenie? A jeśli tak, to jakie?_

14 i 15 lutego po raz kolejny zaprezentowany zostanie „Golec”, czyli spektakl dla dzieci i młodzieży, a 16 i 17 lutego „Widzę Nic” zagra u nas gościnnie Wrocławski Teatr Współczesny (@kt: Spektakl zostanie zagrany we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, który jest koproducentem tytułu). Również 16 i 17 lutego grany na Scenie na Strychu będzie premierowy monodram Magdy Biegańskie „Dlaczego nie zostałam wuefistką”.

Od 21 lutego grany będzie „Wodewil Liegnitz” – widowiskowy musical, który zabierze widzów w podróż do roku 1933.

W prowincjonalnym mieście Liegnitz działa wówczas teatrzyk wodewilowy „Pałac Walhalla”. Działa z trudem, bo repertuar trąci myszką, publiczność nie dopisuje, a w kasie pustki. Pewnego dnia w tym podupadającym przybytku pojawiają się – zupełnie niespodziewanie – gwiazdy berlińskiego kabaretu, co jest jak wybuch wulkanu. W gąszczu ambicji, pretensji i zaszłości zaczynają się dziać rzeczy tajemnicze i niepokojące. Na dodatek codzienność staje się coraz bardziej mroczna – do drzwi puka rosnąca w siłę hitlerowska rewolucja...

(Klaudia Korfanty, „W lutym dwie premiery w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Zobacz repertuar”, https://legnica.naszemiasto.pl/, 25.02.2024)