Legnicki teatr regularnie włącza się do wspólnego grania z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W tym roku odbędzie się już 32. Finał akcji pod hasłem „Tu wszystko gra OK!” i dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Na koncie WOŚP już dziś widnieje kwota ponad 18,5 miliona złotych!

Jedną z forma wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są internetowe aukcje. Zestaw swoich gadżetów na licytację wystawił w tym roku Teatr Modrzejewskiej. Co wchodzi w skład zestawu?

PLECAK I TORBA z serii mocno limitowanej, niedostępnej w regularnej sprzedaży.

Kolekcja zaprojektowana została przez Małgorzatę Bulandę, scenografkę i kostiumografkę, a wykonana w teatralnej pracowni krawieckiej.

Małgorzata Bulanda, urodziła się w Tarnowie, gdzie rozpoczęła działalność teatralną i parateatralną, pierwsze prace wykonała dla Ośrodka Teatru „Warsztatowa”. Tworzyła w teatrach w Jeleniej Górze, Opolu i Wrocławiu. W 1994 r. przeniosła się do Legnicy, gdzie pracuje do dziś. Wraz z Jackiem Głombem stworzyli charakterystyczny styl Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

Jest twórczynią nowego nurtu w polskiej scenografii zwanego hiperrealizmem magicznym. Inspirują ją przestrzenie industrialne, które dzięki jej aranżacjom nabierają nowego znaczenia. W spektaklach realizowanych poza budynkiem teatru adaptuje na potrzeby spektaklu podwórka, labirynty korytarzy, hale fabryczne, koszary i pawilony.

Dwukrotnie prezentowała swoje prace na Międzynarodowej Wystawie Scenograficznej Prague Quadriennale, w 2003 r. był to dramatyzowany pokaz kostiumów Sen Szekspira, a w 2007 prace scenograficzne do spektakli telewizyjnych w Pawilonie Narodowym.

NASZA MUZYKA – płyta CD

Płyta zbiera utwory z legnickich spektakli lat 1995 – 2016. To prawdziwy fajerwerk muzycznej wyobraźni, wykonany z ogniem przez Aktorki i Aktorów Teatru Modrzejewskiej i najlepszych polskich instrumentalistów. Dziewiętnaście utworów przedstawia historię sceny legnickiej od fascynującej, nie wszystkim znanej strony, ratując od zapomnienia muzykę takich kompozytorów, jak Paweł Moszumański, Bartek Straburzyński, Pavel Helebrand, Lech Jankowski, Orkiestra Kormorany i sam Łukasz Matuszyk.

DRAMATY MODRZEJEWSKIEJ – dwutomowa antologia sztuk napisanych dla legnickiego Teatru

Wydane przez Słowo/Obraz/Terytoria

Dwutomowe wydawnictwo zbierające teksty najważniejszych dramatów powstałych specjalnie na legnicką scenę. Każdy tom poprzedzony jest obszernym wstępem. Autorem pierwszego jest Krzysztof Kopka, dramaturg, pisarz i scenarzysta związany niegdyś z Teatrem Modrzejewskiej; drugiego – Jolanta Kowalska, teatrolożka i dziennikarka.

Aukcja dostępna jest do 9 lutego 2024 r. (godz. 14:58). Aktualna cena (na 18 stycznia) to 200 złotych. Link do aukcji.

Konrad Pruszyński