16 stycznia swoje 60. urodziny obchodzi Jacek Głomb – od 1994 roku dyrektor Teatru Modrzejewskiej (4 sierpnia minie 30 lat jego dyrekcji), reżyser teatralny i filmowy oraz działacz społeczny. Z tej okazji szefowi legnickiej sceny życzymy wszystkiego najlepszego i dalszych zawodowych sukcesów!

Jacek Głomb urodził się w 1964 roku w Tarnowie. W ciągu trzech dekad działalności twórczej wyreżyserował ponad pół setki spektakli na scenach całej Polski. Do najważniejszych zrealizowanych w Legnicy należą: „Pasja” wg Mieczysława Abramowicza (1995) wystawiona w zabytkowym legnickim Kościele Mariackim, „Zły” wg Leopolda Tyrmanda (1996), wystawiony w starej poniemieckiej fabryce amunicji, „Don Kichot Uleczony” Krzysztofa Kopki (1997), „Koriolan” (wspólnie z K. Kopką) wg Williama Szekspira (1998) zrealizowany na terenie byłych pruskich, a następnie radzieckich koszar wojskowych, „Ballada o Zakaczawiu” J. Głomba, K. Kopki i Macieja Kowalewskiego (2000), grana w nieczynnym kinie „Kolejarz”, „Hamlet, Książę Danii” (wspólnie z K. Kopką) wg W. Szekspira (2001) w zrujnowanej sali teatralnej, „Wschody i Zachody Miasta” (2003) Roberta Urbańskiego, „Łemko” (2007) R. Urbańskiego w byłym teatrze varietes na Zakaczawiu czy „Orkiestra” (2011) K. Kopki.

Dyrektor Modrzejewskiej reżyserował również na innych polskich scenach – m.in. w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, Teatrze Powszechnym oraz Teatrze Nowym z Łodzi oraz Teatrze Śląskim w Katowicach. Ostatnio „wyjazdowo” zrealizował dwa przedstawienia: „Papusza znaczy lalka” w gorzowskim Teatrze Osterwy oraz „Chopcy z Roosevelta” w zabrzańskim Teatrze Nowym.

Strona Jacka Głomba w Encyklopedii Teatru

Konrad Pruszyński