Na 23 marca 2024 roku zaplanowana jest najnowsza premiera Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie. „Makbeta” w przekładzie Piotra Kamińskiego zaadaptuje i wyreżyseruje legnicki aktor, reżyser i wykładowca Paweł Palcat.

Najnowsza produkcja koszalińskiej sceny oraz zaproszenie do tej realizacji Pawła Palcata to między innymi pokłosie jego niegdysiejszego sukcesu podczas Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr”, kiedy otrzymał II nagrodę za reżyserię „Zrozumieć H.” Teatru Modrzejewskiej. Było to w 2012 roku. W marcu 2013 roku Palcat zaadaptował i wyreżyserował w Koszalinie spektakl „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Swietłany Aleksijewicz.

- Chcemy kontynuować tę tradycję i zapraszać zwycięzców „m-teatru", czyli tych reżyserów, których uznajemy za najciekawszych, najlepszych, do przygotowywania kolejnych spektakli na naszych deskach – mówił Andrzej Mielcarek, dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w wywiadzie dla Gazety Wyborczej. – W najbliższym sezonie w teatrze pojawią się co najmniej dwa nazwiska znane z festiwalu, czyli Paweł Palcat, który wyreżyseruje „Makbeta", a Daria Kopiec będzie reżyserować „Solaris" – monodram w wykonaniu Beaty Niedzieli.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku „Boga mordu” Yasminy Rezy w koszalińskim teatrze wyreżyserowała inna legnicka aktorka Magda Skiba.

„Makbet”: adaptacja i reżyseria – Paweł Palcat; scenografia, kostiumy i światło – Paweł Walicki; muzyka – Maciej Zakrzewski; ruch sceniczny – Ewelina Ciszewska; wideo i projekcje – Bartosz Bulanda.

Konrad Pruszyński