Prawie 3 mld zł będzie wynosił budżet województwa dolnośląskiego na nadchodzący rok. W jego ramach do Legnicy przyjdzie jednak niewiele dużych inwestycji. Informuje Jędrzej Rams.

Radni sejmiku województwa dolnośląskiego na specjalnej sesji przyjęli uchwałę budżetową. Samorząd będzie miał w przyszłym roku do dyspozycji 2 miliardy 964 miliony złotych. Oznacza to, że planowane wpływy województwa zwiększą się w porównaniu do tegorocznych o 707 milionów złotych. Zwiększą się również wydatki majątkowe – czyli te przeznaczone na inwestycje. Wzrosną one o 391 milionów złotych i sięgną kwoty 1,33 miliarda złotych ustanawiając rekordowy poziom wydatków majątkowych w historii województwa od 1999 roku.

Największe jednostkowe kwoty dotyczą inwestycji po za Legnicą. Są to m.in.

budowa obwodnicy Obornik Śląskich (ponad 20 mln zł),
obwodnica Bolesławca (prawie 7 mln zł),
Boguszowa-Gorc (prawie 8 mln zł),
przebudowa drogi wojewódzkiej w m. Chełm (ponad 12 mln zł)

Do Legnicy przyjdą za to pieniądze na m.in.:

- na utworzenie nowoczesnej Pracowni Diagnostyki Obrazowej, czyli przeprowadzenie prac adaptacyjnych oraz zakup nowoczesnego sprzętu medycznego, w tym m.in. rezonansu magnetycznego, tomografu komputerowego, aparatów RTG, aparatu USG oraz mammografu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy - (4 mln zł)

- zakup 2 angiografów na potrzeby pracowni oraz przeprowadzeniu niezbędnych prac adaptacyjnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy ( (6 mln zł)

- modernizacja Zamku Piastowskiego - (4,5 mln zł)

- prace konserwatorskie i restauratorskie w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (999.600 zł),

- konserwacja elewacji wieży gotyckiej katedry pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Legnicy" 1.961.644 zł,

- prace zabezpieczające i konserwatorskie katedry św. Ap. Piotra i Pawła w Legnicy, w obrębie kamiennego cokołu, portali (pn. i zach.), drzwi i okuć" (1.582.605 zł).

(Jędrzej Rams, „Co Legnica zyska na tegorocznym budżecie województwa dolnośląskiego?”, https://legnica.naszemiasto.pl/, 28.12.2023)