Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ujawniła shortlisty w dziesięciu oscarowych kategoriach. Poznaliśmy tytuły filmów, które mają szanse na zdobycie statuetek podczas 96. edycji rozdania nagród Akademii. W kategorii "Najlepszy film międzynarodowy" niestety zabrakło produkcji z Polski, ale nie obyło się bez polskich akcentów. Szansę na nagrodę ma dokument "Skąd dokąd". Informuje Jakub Popielecki.

Poznaliśmy listy filmów z szansami na nominacje w następujących kategoriach: "Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny", "Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny", "Najlepszy film międzynarodowy", "Najlepsza charakteryzacja i fryzury", "Najlepsza muzyka oryginalna", "Najlepsza piosenka", "Najlepszy krótkometrażowy film animowany", "Najlepszy krótkometrażowy film aktorski", "Najlepszy dźwięk" i "Najlepsze efekty specjalne".

Niestety, w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy" zabrakło polskiego tytułu. Polskim kandydatem do Oscara byli w tym roku "Chłopi" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów (@kt: Z Robertem Gulaczykiem w obsadzie). Film ma jednak wciąż szansę na nominację w kategorii "Najlepsza pełnometrażowa animacja". Na razie nie ujawniono shortlisty do tej kategorii.

Na shortliście w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy" znalazła się jednak polska koprodukcja: reprezentująca Wielką Brytanię "Strefa interesów" w reżyserii Jonathana Glazera. Film jest też na skróconych listach w kategoriach "Najlepsza muzyka oryginalna" i "Najlepszy dźwięk".

To jednak nie koniec polskich akcentów.

Na shortliście w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny" znalazło się 15 tytułów, a wśród nich dokument z Polski. To film "Skąd dokąd" (tytuł angielski: "In the Rearview"), którego reżyserem jest Maciej Hamela. Na liście jest też polsko-duńska koprodukcja: "Apolonia, Apolonia" autorstwa Lei Glob.

O czym opowiada "Skąd dokąd"? Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Miliony decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań.

Film zdobył m.in. nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego na festiwalu Millennium Docs Against Gravity 2023.

Głosowanie na oscarowe nominacje odbędzie się w dniach 11-16 stycznia. Nominacje zostaną ogłoszone 23 stycznia. Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 10 marca.

(Jakub Popielecki, „OSCARY: Chłopi odpadli w kategorii Film międzynarodowy. Skąd dokąd ma szansę w kategorii Pełnometrażowy dokument", https://www.filmweb.pl/, 21.12.2023)