W piątek 22 grudnia o godzinie 18.00 ostatnia szansa na obejrzenie (wciąż) najnowszej legnickiej premiery teatralnej. „Wodewil Liegnitz albo ostatnia noc Republiki Weimarskiej” w dramatyczno-muzycznej konwencji reżysera Łukasza Czuja powróci na Scenę Gadzickiego. Znany jest już repertuar Modrzejewskiej na styczeń, a z niego wynika, że z musicalową superprodukcją będziemy musieli pożegnać się co najmniej do lutego.

- Opowiadamy historię zanurzoną w roku 1933. Podróżujemy troszeczkę pod prąd czasu, do mrocznego momentu w historii Niemiec, niemieckiego miasta, jakim była wtedy Legnica, ale też opowiadamy historię, która ma wiele powiązań z naszą współczesnością. Myślę, że ten dzisiejszy czas będzie się bardzo mocno w spektaklu odbijał. Mamy taki moment, kiedy ciemne chmury nadciągają nad naszą rzeczywistość i dzieje się wiele rzeczy, które nas niepokoją. Nie będę jednak zdradzał czy nasza historia zakończy się happy endem czy też czymś ponurym – zapowiada reżyser spektaklu.

Twórcy „Wodewilu…” zapraszają widzów do „Pałacu Walhalla” – podupadającego, mierzącego się z licznymi (przede wszystkim finansowymi) problemami teatru kabaretowego w dwudziestowiecznej Legnicy. Dyrektor oraz aktorzy podejmują ostatnią próbę wydźwignięcia instytucji z zapaści. Pewnego rodzaju błogosławieństwem wydaje się być dla nich przybycie do Liegnitz popularnego zespołu „Berlińskich Syren”. Czy wspólnymi siłami uda się uratować scenę?

Jacek Wakar: W upiornie śmiesznym, a chwilami dotkliwie przerażającym, granym z przytupem, że aż iskry lecą musicalu Łukasza Czuja [...] władza chce zamykać teatr, świat brunatnieje, rzekomi przyjaciele mogą okazać się zdrajcami. Zabawa jest na fest, tyle że przedstawienie niebezpiecznie bliskie rzeczywistości.  […] Siedemnastoosobowy zespół aktorek i aktorów potrafi wzniecić cały ten zgiełk, w czym pomaga świetna choreografia Pauliny Andrzejewskiej-Damięckiej i mocna zróżnicowana w nastrojach muzyka Marcina Partyki, chyba najbardziej rozbudowana w jego dorobku.

Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W ostatnich dniach tytuł legnickiej sceny został wyróżniony w kategorii Najlepsze przedstawienie muzyczne w zestawieniu „Najlepsi, najlepsze” Jacka Wakara. Z kolei aktorka Anna Sienicka za rolę w „Wodewilu…” otrzymała Nagrodę Oddziału ZASP we Wrocławiu za najlepszy debiut artystyczny w 2023.

Konrad Pruszyński