Naj-naje, czyli widzowie najmłodsi z najmłodszych – w wieku od roku do 4 lat – znów mają okazję pokręcić się na teatralnej obrotówce i pobawić z Babcią, Pawiem, Filipem, Julkiem czy Panem Sikiem.  9 i 10 grudnia Teatr Modrzejewskiej w Legnicy gra wymyślony specjalne dla nich przeuroczy „Rok na ziemi” w reżyserii Joanny Gonschorek. Polecamy gorąco, także jako mikołajkowy prezent. Zapowiada Piotr Kanikowski.

"Rok na ziemi” to przedstawienie dla najmłodszych widzów i ich rodzin. Barwna, ciekawa, działająca na wszystkie zmysły opowieść o zmieniających się porach roku i powracającym cyklu życia. Publiczność siedzi w środku sceny, która otacza ich kolorami i dźwiękami, nie przytłaczając, lecz ożywiając wyobraźnię i wciągając do wspólnej zabawy. Twórcy z wielkim wyczuciem wyczarowują przed widownią atrakcyjny świat przedmiotów, magicznych efektów wizualnych i granych na żywo dźwięków.

Henryk Mazurkiewicz, Teatralny.pl: “Scenografia w „Roku na ziemi” jest minimalistyczna, ale wyrazista i kolorowa jak ilustracje do ładnie wydanej książki dla dzieci. […] Nie zabraknie śpiewu i tańców. Tu warto dodać i podkreślić, że wielkim atutem „Roku na ziemi” jest różnorodna stylistycznie – od jazzu po sambę – muzyka. [...] Dzięki sumie tych wszystkich elementów pierwszy w historii legnickiego teatru spektakl dla najnajów oraz ich rodziców okazał się wielce udanym eksperymentem i świetnym prezentem dla tej publiczności.”

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl“Aby utrzymać uwagę małych widzów teatr sięga po różne środki, łącznie z multimediami i czarami (scenograf Szymon Antoniak – udany debiut) Najfajniejsza jest chyba karuzela. Karuzela w teatrze? No właśnie! Takie cuda! […] Rytmicznemu, pociętemu na kawałki językowi towarzyszy równie pomysłowa muzyka [...] Naśladuje dźwięki natury takie jak deszcz, wiatr. Miewa urok przedszkolnego przeboju, ale bywa też nieobliczalna jak brazylijska samba lub wytrawna jak jazz. Jazz dla dwulatków? No właśnie! Takie cuda! […] Objawów znudzenia, choćby najmniejszych, nie zauważyłem. Chyba było przeciwnie: zaskoczenie, że czas płynie tak szybko. Niektórzy nie chcieli wychodzić z teatru i już po opadnięciu kurtyny rwali się się do bitwy na poduszki. W teatrze? No właśnie!”

"Rok na ziemi. Cztery pory roku” – spektakl dla najmłodszych (1 – 4 lata), scenariusz: Joanna Gonschorek i Zespół, reżyseria: Joanna Gonschorek, scenografia i kostiumy: Szymon Antoniak, muzyka: Andrzej Janiga; animacje: Bartosz Bulanda; tekst piosenki: Zuza Motorniuk. Czas trwania: ok. 45 min. Występują: Magda Biegańska, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Bartosz Bulanda, Mateusz Krzyk oraz Julia Radecka. Muzyka na żywo: Andrzej Janiga (fortepian), Amadeusz Naczyński (instrumenty perkusyjne). Inspicjent/sufler: Jolanta Naczyńska.

Najbliższe spektakle: 9 i 10 grudnia o godz. 14.30 i 16.00, Scena Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Bilety: 30 zł dla dziecka, 40 zł dla opiekuna do kupienie online https://teatrlegnica.interticket.pli w kasie Teatru. Rezerwacja telefoniczna: tel. 76 72 33 505. Rezerwacja elektroniczna: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(Piotr Kanikowski, „Teatr zaprasza naj-najów na spektakl Rok na ziemi”, https://24legnica.pl/, 6.12.2023)