Udało się, choć pewnie nie w takim zakresie jak zakładano. Jednak to co zdołano uzbierać wystarczyło na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniami do przeniesienia dramatu Stefana Żeromskiego "Dzieje grzechu" na deski Teatru Modrzejewskiej. Pisze Ewa Jakubowska.

Wczoraj właśnie ruszyły próby spektaklu „Dzieje grzechu”. - Bardzo WSZYSTKIM, także tym, którzy – z różnych powodów – nie uczestniczyli w zbiórce, a wsparli nas w inny sposób - bardzo dziękujemy. Jesteście wielcy swoją chęcią pomagania! - nie kryjąc radości, że mogą przystąpić do pracy, składali podziękowania ,wspólnie z Jackiem GŁOMBEM, aktorzy legnickiej sceny. Znając jednak charakter i determinację samego szefa teatru - na pokrycie brakującej kwoty znajdzie rozwiązanie, o czym świadczą dwa projekty, dzięki którym zdołano uzbierać na start prób : akcja „Podaruj fotel teatrowi” i zbiórka pieniędzy na zrzutka.pl.

Kłopoty z płynnością finansową Teatru Modrzejewskiej, związane z wycofaniem się, a tym samym z współfinansowaniem, tej instytucji przez Prezydenta Miasta Legnicy, rozpoczęły się z początkiem tego roku i brak 1,5 mln, które zabezpieczały podstawowe funkcjonowanie teatru, był odczuwalny. Dopiero w tym miesiącu udało się w końcu tę kwotę uzyskać. W połowie roku pod znakiem zapytania stanęła realizacja premiery wspomnianego dzieła Żeromskiego "Dzieje grzechu". Polegając na widzach i sympatykach legnickiej sceny teatr uruchomił dwa projekty, dzięki którym zamierzał spróbować zebrać kwotę na sfinansowanie wystawienia sztuki.

Pierwsza akcja pod hasłem „Podaruj fotel teatrowi”, umożliwiła za wpłatę tysiąca złotych nabycie fotela na widowni Sceny Gadzickiego. Nagrodą za takie wsparcie była dedykowana fundatorowi tabliczka, którą każdy kto usiądzie na widowni będzie mógł zobaczyć. Akcja zakończyła się sukcesem. Drugim projektem , może niekoniecznie oryginalnym, ale na pewno pomagającym "postawionym pod ścianę" i zdesperowanym przytłaczającymi okolicznościami, to zbiórka pieniędzy  uruchomiona na początku sierpnia na zrzutka.pl. Ambitnie zakładano, że w ten sposób uda się zebrać 200 tys zł. Akcja zbierania funduszy  miała trwać  do 28 listopada.

Niestety na zrzutce.pl.,tylko 238 osób wsparło teatr kwotą 34 tys. zł. Ale razem ze środkami zebranymi w akcji „Podaruj fotel teatrowi” dyrektorowi Głombowi udało się zebrać blisko 100 tys. zł. Ta cała kwota dała możliwość dyrektorowi i aktorom rozpoczęcia przygotowań do spektaklu "Dzieje grzechu". Zwłaszcza ,że scenariusz spektaklu , inspirowany słynną i uznaną za pornograficzną powieścią Stefana Żeromskiego, już był gotowy , a napisał go Artur Pałyga.

Spektakl wyreżyseruje Daria Kopiec.

Scenografie przygotuje Aleksandra Starzyńska, kostiumy Patrycja Fitzet,a za choreografię odpowiedzialny będzie Michał Przybyła, a za muzykę Aleksandra Gronowska i Michał Litwiniec.
W obsadzie"Dziejów grzechu " zobaczymy: Magdę Drab, Katarzynę Dworak, Gabrielę Fabian, Zuzę Motorniuk, Annę Sienicką, Magdę Skibę, Bartosza Bulandę, Arkadiusza Jaskota, Jakuba Stefaniaka i Pawła Wolaka.

Planowana premiera: 3 lutego 2024 r. na Scenie Gadzickiego.

(Ewa Jakubowska, „Dorzucili się i współfinasują Dzieje grzechu (FOTO)”, https://e-legnickie.pl/, 29.11.2023)