Teatr Modrzejewskiej w Legnicy przygotował gratkę dla miłośników dobrych książek i ciekawych opowieści. To zaplanowane na czwartek 30 listopada o godz. 18 w Art Cafe Modjeska spotkanie z Martą Abramowicz, autorką książki "Irlandia wstaje z kolan". Wstęp wolny. W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książek. Tekst Piotra Kanikowskiego.

W cyklu Społeczna Odpowiedzialność Kultury legnicki teatr organizuje spotkania z twórczyniami i twórcami kultury, artystami oraz z autorytetami zaangażowanymi w sprawy społeczne.

Najbliższym gościem cyklu będzie Marta Abramowicz - reporterka, badaczka społeczna, psycholożka, działaczka na rzecz praw człowieka, długoletnia szefowa Kampanii Przeciw Homofobii. Autorka dwóch największych przeprowadzonych dotychczas w Polsce badań nad sytuacją społeczną osób LGBTQ+. Ma na koncie m.in. głośne książki reporterskie "Zakonnice odchodzą po cichu" (2016) i "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica" (2018).

O pisaniu reportaży marzyła od dziecka.

- Gdy byłam mała i mówiłam, że zostanę reporterką, rodzice, dziennikarze, byli sceptyczni: „Nie wiesz, jaka to ciężka praca. Hanna Krall wstawała z robotnicami o czwartej nad ranem i jechała z nimi do fabryki. Czasem nad tekstem pracuje się kilka miesięcy. A z czegoś żyć trzeba” - wspomina Marta Abramowicz. -  Wtedy jednak wydawało mi się naturalne, że nad rzeczą, która cię interesuje, można spędzić kilka miesięcy. To była końcówka lat osiemdziesiątych i miałam dwanaście lat.

Książkę "Irlandia wstaje z kolan" napisała - jak mówi - przede wszystkim dla siebie: - Napisałam tę książkę, bo chciałam dowiedzieć się, jak oni to zrobili. Zrozumieć, co się stało, że ten katolicki kraj rozliczył Kościół ze wszystkich nadużyć, zdetronizował księży, a potem wolą swoich obywateli w powszechnym głosowaniu odrzucił katolicką moralność. Co sprawiło, że Irlandczycy przestali wierzyć w nauki przedmałżeńskie i odrzucili wiedzę o seksie wyniesioną z niedzielnych kazań? Czym się od nich różnimy, skoro u nas wciąż to niemożliwe?

Jeśli ciekawią Was odpowiedzi na te pytania, możecie poszukać ich w książce "Irlandia wstaje z kolan" lub wprost zapytać o to Martę Abramowicz podczas czwartkowego spotkania w Legnicy.

(Piotr Kanikowski, „Spotkanie z reporterką Martą Abramowicz w Art Cafe Modjeska”, https://tulegnica.pl/, 28.11.2023)