Teatr Modrzejewskiej z Legnicy podczas 2 edycji Festiwalu Arcydzieł w ramach 61 Rzeszowskich Spotkań Teatralnych zdobył aż 4 nagrody , w tym Nagrodę Główną tego festiwalu. Legnicki teatr swoim spektaklem " Sen srebrnej Salomei" , wg dramatu Juliusza Słowackiego , pokonał sześć znanych w Polsce innych teatrów m.in Teatr Ludowy w Krakowie, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie ,Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie czy Teatr im. S. Żeromskiego z Kielc. Organizatorem tego teatralnego wydarzenia był Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Festiwal od lat cieszy się zainteresowaniem publiczności, która i w tym roku zapełniła salę widowiskową do pełna na każdym spektaklu konkursowym. Pisze Ewa Jakubowska.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Arcydzieł na deskach rzeszowskiego teatru w ramach konkursowych spektakli zostały zaprezentowane przedstawiania stworzone na podstawie dzieł mistrzów literatury polskiej oraz światowej. Publiczność oraz jury konkursowe festiwalu zobaczyli nowe interpretacje sztuk Juliusza Słowackiego, Williama Shakespeare’a, Aldousa Huxley’a, Arthura Millera, czy Sławomira Mrożka. W czasie festiwalu teatry z całej Polski pokazały łącznie siedem spektakli. Teatr Modrzejewskiej z Legnicy do konkursy wystawił sztukę Juliusza Słowackiego "Sen srebrnej Salomei".

Wszystkie spektakle były oceniane przez jury w składzie: Anna Augustynowicz – reżyserka teatralna i telewizyjna, Anna Sroka-Hryń – aktorka i wokalistka, Jacek Sieradzki – krytyk teatralny oraz Jan Wolski – profesor w Zakładzie Kultury Mediów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Po obejrzeniu wszystkich spektakli konkursowych jury przyznało legnickiemu Teatrowi Modrzejewskiej i jego konkursowemu spektaklowi "Sen srebrny Salomei" następujące nagrody:

NAGRODĘ GŁÓWNĄ Festiwalu Arcydzieł, statuetkę „Wanda” – za najoryginalniejsze i najbardziej twórcze odczytanie klasycznego tekstu ,

aktorce Magdalenie Biegańskiej : Nagrodę za nieoczywiste piękno postaci Salomei w "Śnie srebrnym Salomei" Juliusza Słowackiego w spektaklu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej

-reżyserowi Piotrowi Cieplakowi : Nagrodę za reżyserskie wydobycie przenikliwego dramatyzmu, o nieprzemijającej – niestety – aktualności ze "Snu srebrnego Salomei" Juliusza Słowackiego w spektaklu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy;

aktorowi Mateuszowi Krzykowi : Nagrodę za poruszającą i dotkliwą w swej powściągliwości środków aktorskich rolę Semenki w "Śnie srebrnym Salomei" z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej .

To niezwykle wyróżnienie dla całego Teatru Modrzejewskiej, jego dyrektora i całego zespołu. Zdobycie głównej nagrody oraz nagród dla reżysera i aktorów podczas tego prestiżowego festiwalu jest najwyższym dowodem uznania ich pracy. Potwierdza także, że legnicki teatr jest wiodącym i znaczącym w Polsce i podkreślił słuszność artystycznego kierunku jego szefa.

(Ewa Jakubowska, „Legnicki teatr rozbił bank festiwalowych nagród”, https://e-legnickie.pl/, 22.11.2023)