W ramach projektu Modrzejewska – Dom Otwarty w piątek 1 grudnia o godzinie 19:00 na Scenie Gadzickiego zaprezentowany zostanie spektakl „Chopcy z Roosevelta” inspirowany książką Pawła Czado „Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach”. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami sztuki. Informuje Lilla Sadowska.

Górnik Zabrze to drużyna-legenda. Czternastokrotny mistrz Polski, sześciokrotny zdobywca Pucharu Polski. Ma na koncie także Superpuchar Polski i niezapomniany występ w finale Pucharu Zdobywców Pucharów w 1970 roku, gdy tylko jedną bramką uległ Manchesterowi City. Hasło „Górnik Zabrze” przywołuje wszystko, co najlepsze w polskim futbolu: ducha szlachetnej rywalizacji, bezinteresownego dopingu, lojalności i pracowitości.

„Chopcy z Roosevelta” to historia sportowców, którzy zmagają się z ogromną ambicją, ograniczeniami ciała, ale też ze swoją śląską tożsamością czy troskami życia codziennego. To opowieść nie tylko o piłce nożnej, lecz także o rodzinach piłkarzy, o ich sąsiadach i kibicach z całej Polski. Dzięki sile teatralnej metafory ta historia przestaje być dokumentalna i lokalna – staje się powszechnie zrozumiała, wychodzi poza granice Zabrza i futbolu. Twórcy pytają, co stanowi o fenomenie takich zjawisk, jak Górnik Zabrze? Czym jest duch sportowy dziś, a czym był kiedyś? Jak zmienia się piłka pod wpływem pieniędzy, oczekiwań i mediów? Dlaczego jako Polacy tak bardzo potrzebujemy sportowych sukcesów? Jakie tęsknoty i ambicje przelewamy na piłkarzy?

Spektakl stworzony w Zabrzu, zrealizowany został przez „legnicką drużynę”: Knychalska/Głomb/Bulanda/Straburzyński/Jurewicz. Reżyseria: Jacek Głomb, scenografia: Małgorzata Bulanda, muzyka: Bartek Straburzyński, ruch sceniczny: Witold Jurewicz, realizacja świateł: Wacław Czarnecki.

Występują: Hanna Boratyńska, Anna Konieczna, Joanna Romaniak, Maciej Kaczor, Krzysztof Urbanowicz, Andrzej Kroczyński, Jakub Piwowarczyk, Marian Wiśniewski.

Teatr Modrzejewskiej zaprasza na spektakl 1 grudnia o 19:00. Bilety w cenie 50 zł normalny, 40 zł ulgowy, dostępne online oraz w kasie teatru.

Po spektaklu w Art Cafe Modjeska odbędzie się spotkanie z twórcami: Katarzyną Knychalską, Jackiem Głombem, Małgorzatą Bulandą oraz aktorami, które poprowadzi Łukasz Drewniak.


(Lilla Sadowska,Chopcy z Roosevelta już za tydzień na Scenie Gadzickiego”, https://kulturalia.lca.pl/, 24.11.2023)