„Czyż nie dobija się koni?”, na podstawie powieści Horace'a McCoya, w reżyserii Radosława Rychcika, to najnowsze przedstawienie Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Premiera spektaklu w piątek w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTa we Wrocławiu. W spektaklu występuje legnicki aktor Paweł Palcat.

Fabuła wydanej w 1935 r. powieści McCoya osadzona jest w realiach Ameryki borykającej się z wielkim kryzysem lat 30. XX w. Opowiada o ludziach rywalizujących o główną nagrodę w maratonie tanecznym. W 1969 r. powieść zekranizował Sydney Pollack.

Po tekst sięgnął reżyser Radosław Rychcik. Twórca w rozmowie z PAP podkreślił, że spektakl jest opowieścią o wielkim kryzysie i o ludziach, którzy utracili majątki.

– Oni nie mając żadnych innych perspektyw, postanowili wziąć udział w maratonie tanecznym, w którym można wygrać wysoką sumę pieniędzy. Bohaterowie spektaklu są gotowi zaryzykować wszystko, żeby wygrać – powiedział Rychcik.

Dodał, że spektakl jest również opowieścią o wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń.

– To również opowieść o tym, jak bardzo jesteśmy zdeterminowani do tego, żeby pokonać trudności. Ale też o tym, co znaczy dla nas utrata domu, nieposiadanie pieniędzy, bieda – mówił reżyser.

Według Rychcika tekst MacCoya dobrze nadaje się do przełożenie na język teatru pantomimy.

– Pewne motywy fabularne tekstu MacCoya są doskonałe do pokazania w teatrze pantomimy – mówił. Wskazał jednocześnie, że nie próbował uwspółcześniać tego tekstu, bo – jak mówił – w powieści MacCoya są pewne uniwersalne motywy.

– Dużą inspiracją był dla nas reportaż Nomadland Jessicy Bruder o współczesnych nomadach, którzy po recesji lat 2007-2009 ruszają w poszukiwanie pracy sezonowej – mówił Rychcik.

Premiera „Czyż nie dobija się koni” odbędzie się w piątek w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTa we Wrocławiu.

Materiał video do obejrzenia – TUTAJ.

(„Czyż nie dobija się koni? – najnowszy spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy”, https://wroclaw.tvp.pl/, 21.11.2023)