"Sen srebrny Salomei" Juliusza Słowackiego w reżyserii Piotra Cieplaka -przedostatnia premiera Teatru Modrzejewskiej w Legnicy - rozbił bank z nagrodami na 2. Festiwalu Arcydzieł w Rzeszowie. Pisze Piotr Kanikowski.

Po obejrzeniu wszystkich spektakli jury 2. Festiwalu Arcydzieł w Rzeszowie przyznało Teatrowi Modrzejewskiej z Legnicy Nagrodę Główną - statuetkę „Wanda” – za "najoryginalniejsze i najbardziej twórcze odczytanie klasycznego tekstu".

Do tego doszła nagroda dla Piotra Cieplaka "za reżyserskie wydobycie przenikliwego dramatyzmu, o nieprzemijającej – niestety – aktualności".

I dwie nagrody aktorskie. Jedną jury wręczyło Magdzie Biegańskiej, która w "Śnie" grała Pannę Salomeę Gruszczyńską - "za nieoczywiste piękno postaci", jak napisano w werdykcie. Nagrodę otrzymał  również Mateusz Krzyk - "za poruszającą i dotkliwą w swej powściągliwości środków aktorskich rolę Semenki".

W ramach 61. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych - 2. Festiwalu Arcydzieł prezentowały się teatry z Krakowa, Kielc, Lublina, Rzeszowa, Zakopanego i Legnicy. Nowe interpretacje tekstów Juliusza Słowackiego, Williama Shakespeare’a, Aldousa Huxley’a, Arthura Millera i Sławomira Mrożka oceniało jury, w skład którego wchodzili reżyserka Anna Augustynowicz, aktorka i wokalistka Anna Sroka-Hryń, krytyk teatralny Jacek Sieradzki oraz Jan Wolski - profesor w Zakładzie Kultury Mediów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Spektakl "Sen srebrny Salomei" miał swą premierę w listopadzie 2022 roku. Ascetyczny w formie, mocno skupiony na oczyszczonym z językowych fajerwerków tekście Słowackiego, dynamiczny z miejsca podbił publiczność i krytyków teatralnych. Został doceniony i nagrodzony w VIII Ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". 

Utrata stabilności finansowej, wywołana decyzją prezydenta Legnicy o wypowiedzeniu umowy na współprowadzenie Teatru Modrzejewskiej, sprawiła, że rzadziej dochodzi do premier. Nie ma na nie pieniędzy. Po "Śnie srebrnym Salomei" (listopad 2022) w legnickim teatrze przygotowano tylko jeden premierowy spektakl: "Wodewil Liegnitz, albo ostatnia noc Republiki Weimarskiej" (czerwiec 2023). W normalnej sytuacji w każdym sezonie odbywało się co najmniej po 5-6 premier. 

(Piotr Kanikowski, „Spektakularny sukces Teatru Modrzejewskiej na festiwalu w Rzeszowie”, https://tulegnica.pl/, 22.11.2023)