Jest reakcja prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego na wczorajszy list otwarty dyrektora Jacka Głomba w sprawie dramatycznej sytuacji finansowej Teatru Modrzejewskiej. W kpiarskim tonie prezydent odpisał na Facebooku, że... "przelew poszedł". Informuje Piotr Kanikowski.

List Jacka Głomba był aktem rozpaczy dyrektora teatru, który od czerwca 2022 roku nie może odzyskać finansowego bezpieczeństwa, bo dotychczasowi organizatorzy - marszałek i prezydent - nie potrafią się dogadać. Rzutuje to na działalność artystyczną placówki, uniemożliwia planowanie i pracę nad premierami, wpływa na atmosferę wśród pracowników i ofertę dla widzów. 

Lakoniczny i infantylny wpis prezydenta pokazuje, że w legnickim ratuszu nie traktuje się poważnie alarmu podniesionego przez dyrektora Jacka Głomba. Ignorując nie tylko list otwarty, ale też niepokój załogi i teatralnej publiczności, Tadeusz Krzakowski wysłał w świat jasny sygnał, że w polityce ratusza wobec teatru w 2024 roku nic się nie zmieni. Gospodarz miasta nadal będzie uchylał się nie tylko od realizacji umowy z 2009 r o współprowadzeniu Teatru Modrzejewskiej, ale też od odpowiedzialności za bieżące funkcjonowanie tej instytucji.

Prezydencki komunikat "Jacku, przelew poszedł" oznacza, że legnicki ratusz przekazał dziś do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego 1 mln zł dotacji z przeznaczeniem dla Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. 

To pół miliona złotych mniej niż wynikałoby z podpisanej w 2009 r. przez prezydenta i marszałka umowy na współprowadzenie Teatru Modrzejewskiej "jako wspólnej instytucji kultury". Tadeusz Krzakowski uważa, że jej zapisy go nie wiążą, bo złożył w 2022 roku wypowiedzenie umowy. Według marszałka Dolnego Śląska wypowiedzenie było nieskuteczne, bo prezydent nie miał zgody Rady Miejskiej Legnicy na taki krok. Spór w tej sprawie trwa. Urzędnicy w Legnicy i Warszawie nie spieszą się z jego rozwiązaniem, a Teatr Modrzejewskiej bez stabilnego budżetu nie może prowadzić normalnej działalności.   

(Piotr Kanikowski, „Krzakowski: Jacku, przelew poszedł...”, https://tulegnica.pl/, 10.11.2023)