W czwartkowe południe (9 listopada) w legnickim teatrze odbyła się konferencja prasowa z udziałem dyrektora sceny Jacka Głomba, który opowiedział o aktualnej sytuacji Modrzejewskiej oraz odczytał list otwarty skierowany do marszałka Cezarego Przybylskiego oraz prezydenta Tadeusza Krzakowskiego, którego treść prezentujemy poniżej. „Dogadajcie się” – apeluje Jacek Głomb.

- Ten list jest wynikiem mojej determinacji i chęci przecięcia tego węzła gordyjskiego. Sytuacja zaszła bardzo daleko i trwa od półtorej roku fatalnie odbijając się na naszej pracy i wizerunku – podsumował Jacek Głomb.

Dyrektor Modrzejewskiej poinformował o zawieszeniu prób do najnowszej realizacji „Czystej białej rasy” w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. Premiera odbędzie się, ale nie w planowanym wcześniej na grudzień terminie.

Szef legnickiego teatru odniósł się również do kwestii przyszłej struktury organizacyjnej Teatru. Kto będzie organizatorem lub współorganizatorem Modrzejewskiej? Kto zobowiąże się dofinansowywać funkcjonowanie sceny? Ta sprawa pozostaje otwarta.

- Nie chcę, żeby teatr współprowadził ktoś, kto go nie chce. Pan prezydent deklaruje swoją sympatię do teatru, a jednocześnie robi wszystko, żeby go zlikwidować. Gdyby nie wypowiedział umowy o współprowadzeniu teatru, to nie było by całej tej sytuacji – zakończył Jacek Głomb.

Konrad Pruszyński