„Wodewil Liegnitz albo ostatnia noc Republiki Weimarskiej” to muzyczno-dramatyczna opowieść o podupadającym teatrze oraz historii miasta. Teatr Modrzejewskiej zaprasza na spektakle w piątek o godzinie 10:00, w sobotę i niedzielę o godzinie 18:00. Zapowiada Lilla Sadowska.

Teatr Modrzejewskiej w swoim doskonałym spektaklu zabiera widzów w podróż do roku 1933. W prowincjonalnym mieście Liegnitz działa wówczas teatrzyk wodewilowy „Pałac Walhalla”. Działa z trudem, bo repertuar trąci myszką, publiczność nie dopisuje, a w kasie pustki. Pewnego dnia w tym podupadającym przybytku pojawiają się – zupełnie niespodziewanie – gwiazdy berlińskiego kabaretu, co jest jak wybuch wulkanu. W gąszczu ambicji, pretensji i zaszłości zaczynają się dziać rzeczy tajemnicze i niepokojące. Na dodatek codzienność staje się coraz bardziej mroczna – do drzwi puka rosnąca w siłę hitlerowska rewolucja...

Siedemnastu aktorów, pięciu muzyków, historia pełna muzyki (dwadzieścia trzy songi) i niecodziennych, inscenizacyjnych fajerwerków. Dwa akty. Wielka superprodukcja, na którą serdecznie zapraszamy.

Wodewil, dużo piosenek, tańca, muzyki i radości. Skojarzenie z Kabaretem jest naturalne, zresztą twórcy nie uciekają od niego. Kiedy jest piosenka o pieniądzach, to nikt nie ukrywa skąd pomysł na refren. I to właśnie ta forma tak niesamowicie poprzez kontrast wydobywa przerażającą prawdę treści. Mam też kilka prywatnych specjalnych zachwytów, o których chciałbym wspomnieć. Zachwyt pierwszy to muzyka, znakomity zespół i świetnie napisane piosenki. Dodatkowym zachwytem jest poezja tychże. […] Choreografia. Szczególnie w piosenkach nawiązujących do narodowych i porządkowych treści. Niebanalna i subtelna, bez zbędnego epatowania ogranymi i mocnymi gestami. […] Aktorzy. […] Nie zawiódł nikt. Wszyscy zagrali na niesamowitym poziomie, utrzymując do końca szaleńcze, wodewilowe przecież tempo (Michał Franczak, sensu.stricte.net).

Spektakl będzie grany w dniach 28 i 29 października o 18.00 oraz 27 października o 10:00 na Scenie Gadzickiego. Bilety w cenie 60 zł normalny i 50 zł ulgowy dostępne w kasie teatru oraz online.

„Wodewil Liegnitz albo ostatnia noc Republiki Weimarskiej” - scenariusz: Robert Urbański, reżyseria, współpraca dramaturgiczna: Łukasz Czuj, teksty songów i piosenek: Michał Chludziński, muzyka: Marcin Partyka, scenografia i kostiumy: Łukasz Błażejewski, choreografia: Paulina Andrzejewska-Damięcka, asystentka scenografa: Natalia Cikowska, kamera: Karol Budrewicz, Bartosz Bulanda, przygotowanie wokalne: Andrzej Janiga, Damian Zyber.

Występują: Magda Biegańska, Anna Chorostecka, Katarzyna Dworak, Ewa Galusińska, Bogdan Grzeszczak, Arkadiusz Jaskot, Mateusz Krzyk, Łukasz Kucharzewski, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Paweł Palcat, Anita Poddębniak, Anna Sienicka, Magda Skiba, Jakub Stefaniak, Małgorzata Urbańska, Paweł Wolak

Muzyka na żywo: Damian Zyber – instrumenty klawiszowe, Michał Chadam – saksofon, klarnet, Paweł Lisiecki – gitara, Anna Pawłowska – kontrabas, gitara basowa, Paweł Kurek – perkusja.

(Lilla Sadowska, „Dwa teatralne wieczory z legnicką superprodukcją”, https://kulturalia.lca.pl/, 23.10.2023)