Światowy przebój teatralny wkrótce na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Zespół aktorski, pod okiem reżyserki Magdy Skiby pracuje nad spektaklem „Bóg mordu”. Jest to komediodramat, oparty na tekście Yasminy Rezy, z zabarwieniem refleksyjnym na temat stosunków międzyludzkich. Zapowiada Wanda Wanowska-Miksa.

Spektakl, oparty na dramacie Yasminy Rezy wystawiany był już w innych teatrach w Polsce. Na jego podstawie powstał także scenariusz do filmu „Rzeź” Romana Polańskiego. Czym zaskoczy nas koszalińska wersja?

-Roman Polański postawił nam bardzo wysoko poprzeczkę, ponieważ właściwie zrobił puent taką, o której myślałam na samym początku, stąd dużo pracy wymagało od nas, żeby domyślić inną puentę i o czym ten spektakl czy dramat jeszcze jest. Dla mnie to jest opowieść o tym, żeby nie obstawać tak bardzo twardo przy swoim zdaniu i żeby posłuchać drugiego człowieka, bo każdy jest inny i to jest piękne. Może to jest banalne, ale dla mnie ważne

-mówi reżyserka Magda Skiba, która na stałe pracuje jako aktorka w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Dramat „Bóg Mordu” to historia spotkania dwóch par po tym, jak ich dzieci pobiły się na podwórku. Z próby wyjaśnienia zdarzenia wynikają różne perypetie, kłótnie i sojusze. W rolach rodziców zobaczymy Bernadettę Bursztę, Adriannę Jendroszek, Karola Czarnowicza i Jacka Zdrojewskiego.

-W spektaklu mamy czworo równorzędnych bohaterów, ale każdy z nich ma swoje 5 minut, jako małżeństwa ze sobą rywalizujemy, ale w trakcie te nasze sojusze też się zmieniają i to też jest fajne, że ten tekst mieni się właśnie różnymi takimi aktorskimi zawiłościami

- mówi Jacek Zdrojewski. Aktorzy zgodnie przyznają, że spektakl jest wymagający i stawia przed nimi nowe wyzwania.

Scenografia spektaklu, nad którą pracuje Beata Jasionek, ma być minimalistyczna i nowoczesna, wzbogacona materiałami audiowizualnymi Karola Budrewicza. Za oprawę muzyczną sztuki odpowiada Tomasz Ogonowski.

Premiera spektaklu „Bóg Mordu” w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym już 11 listopada.

Materiał audio do odsłuchania – TUTAJ.

 (Wanda Wanowska-Miksa, „Bóg mordu. wkrótce na scenie BTD w Koszalinie”, https://www.radioplus.pl/, 16.10.2023)