Tradycyjnie już, w październiku Województwo Dolnośląskie obchodzi swoje święto. Zwykle jest to dzień 16 października, w którym wspomina się świętą Jadwigę, patronkę Dolnego Śląska. Jednak w tym roku, ze względu na Jubileusz 25-lecia Województwa Dolnośląskiego, świętowanie trwa cały miesiąc. Bierze w nim udział Filharmonia Sudecka, która specjalnie na tę okazję przygotowała dwa wydarzenia: Weekend Muzyki Filmowej (13-14.10.2023) okaz koncert Siew Symfonicznie (20.10.2023).

Wałbrzyska publiczność zdążyła już przyzwyczaić się do tego, że jesienią w filharmonii grana jest muzyka filmowa. Nie inaczej będzie w tym roku, ale ze względu na Jubileusz 25-lecia Województwa Dolnośląskiego program tego koncertu będzie inny niż w ubiegłych latach. Organizatorzy proponują spojrzeć na muzykę filmową lokalnie, zwracając uwagę na to, że na Dolnym Śląsku powstaje wiele filmów, a rodzima kinematografia wypromowała nie mniej pięknych melodii niż Hollywood. Koncert „Umówiłem się z nią na dziewiątą …” w ramach Weekendu Muzyki Filmowej będzie okazją do usłyszenia popularnych piosenek z polskich filmów z lat 30. Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej pod batutą Radosława Dronia wystąpią aktorzy Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (Ewa Galusińska, Zuza Motorniuk, Paweł Palcat, Mateusz Krzyk), którzy zaśpiewają między innymi takie przeboje jak: „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak” czy „Odrobinę szczęścia w miłości”.

Drugim wydarzeniem w ramach obchodów Jubileuszu 25-lecia Województwa Dolnośląskiego, proponowanym przez Filharmonię Sudecką, będzie koncert Siew Symfonicznie, podczas którego zaprezentowany zostanie materiał z płyty o tym samym tytule, nagranej przez wałbrzyską orkiestrę we współpracy z zespołem KOSY. Muzyka, która zostanie wykonana podczas koncertu odnosi się do dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska. Są to interpretacje polskich pieśni ludowych, zasłyszanych na ziemiach przyłączonych do Polski po II wojnie światowej. W programie koncertu znajdzie się też zupełnie nowy utwór, niegrany dotychczas przed szeroką publicznością - „Folk Sketches for Orchestra” autorstwa Łukasza Bzowskiego. Dyrygentką tego koncertu będzie Agnieszka Franków-Żelazny, dyrektor Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu.

(„Muzyczne obchody Święta Województwa Dolnośląskiego w Wałbrzychu”, https://doba.pl/, 10.10.2023)