Wystawa scenografii i kostiumów zaprojektowanych przez Małgorzatę Bulandę, projekcja telewizyjnej wersji spektaklu “Orkiestra”, dwa znakomite, obsypane nagrodami spektakle a na finał folkowy koncert kapeli Hałasów. Tak Teatr Modrzejewskiej włącza się w obchody Święta Województwa Dolnośląskiego. Od środy 11 października do wyborczej niedzieli – będzie się działo. Artykuł Piotra Kanikowskiego.

Na Święto Województwa Dolnośląskiego, obchodzące 25-lecie istnienia, składają się setki wydarzeń w miastach i wioskach Dolnego Śląska. Z tej okazji Teatr Modrzejewskiej zaplanował maraton atrakcji dla swych widzów.

Pierwszą z nich jest wystawa, która obejmie przestrzeń prawie całego teatru. Małgorzata Bulanda zaprezentuje elementy scenografii i zaprojektowane przez siebie kostiumy. Jak mówi, po “Świecie na głowie” – inspirowanym Szekspirem widowisku sprzed półtora roku – zostało mnóstwo ścinków i śmieci, które jako zwolenniczka idei recyklingu postanowiła wykorzystać. Z tkanin, gazet, tektury, folii, starych materacy, siatek, drutów, blach czy łamanego metodą origami papieru powstały zaskakujące pomysłowością suknie, kapelusze i peruki. To ślad po postaciach, które ostatecznie nie weszły do spektaklu, ale teraz wystawione na widok publiczny ożyją w wyobraźni widzów.

- Pokażemy też elementy scenografii do innych spektakli, w tym tkaniny przygotowane w teatralnej pracowni Józefa Wojewódzkiego - mówi Małgorzata Bulanda. – Są tworzone archaiczną techniką, ręcznie malowane, nasiąknięte historią tego teatru.

Wernisaż wystawy “Szafa gra” – dramatyzowany pokaz kostiumów i scenografii – odbędzie się 11 października o godz. 18 na Scenie Gadzickiego, Wstęp wolny.

- Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kontynuujemy nasz projekt “Modrzejewska – dom otwarty” – mówi Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru. – Na Święto Województwa Dolnośląskiego zaprosiliśmy teatr tańca Hertz Haus z Gdańska, który w sobotę wieczorem pokaże w Legnicy spektakl “Unbody’.

“Unbody” to choreograficzny majstersztyk, zwycięzca najważniejszego polskiego konkursu dla teatrów niezależnych The Best Off 2022.

Dominika Knapik, jurorka w konkursie The Best OFF: ”Unbody” to niepokojący i zmysłowy głos o ciele. Ciele statycznym, bezwładnym, potrącanym, upadającym, dekonstruowanym i na nowo komponowanym, hybrydoidalnym, zdeformowanym, ciele solo i w synchronie grupy. To również, a może przede wszystkim spektakl o ciele kobiety, które ciągle jest oceniane, musztrowane, wyczerpywane i porównywane. Widać tu niezwykłą kreskę choreograficzną, bezkompromisowość w podejściu do języka ruchowego, nie ma tu mizdrzenia się do widza ale jest za to szczypta wciągającej neurozy. Jest tu też przestrzeń na czułość i osobliwe siostrzeństwo” 

Na “Unbody” Hertz Haus Teatr Modrzejewskiej zaprasza 14 października o godz. 19 na Scenę Gadzickiego. Bilety: 35 zł.

Dzień wcześniej legnicka widownia będzie miała jeszcze jedną okazję, aby zobaczyć obsypany nagrodami monodram Joanny Gonschorek “Zapowiada się ładny dzień”. Jego bohaterka najpierw zmaga się z utratą męża, potem sama mierzy się z własnym umieraniem. Ta rola przyniosła Joannie Gonschorek Grand Prix podczas I Festiwalu Sztuki Teatralnej „Teatropolis” w Łodzi i nagrodę podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego “Walizka” w Łomży. Kilka dni temu podczas 14. Koszalińskich Konfrontacji Młodych “m-teatr” doceniono także Magdę Skibę za reżyserię “Zapowiada się ładny dzień”.

“Zapowiada się Ładny dzień” zobaczycie 13 października o godz. 19 na Scenie na Strychu. Bilety: 40 zł.

W nowym cyklu “Modrzejewska na wielkiej płycie” zapowiadana jest projekcja telewizyjnej wersji spektaklu “Orkiestra” Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba i rozmowa z udziałem twórców. Będzie okazja by posłuchać anegdot i powspominać jedno z najważniejszych przedstawień w historii legnickiego teatru.

Na projekcję “Orkiestry” na wielkiej płycie Teatr Modrzejewskiej zaprasza 12 października o godz. 18 do swojego Przystanku Piekary (ul. Izerska 36). Wstęp wolny.

Hałas w niedzielę wieczorem, gdy w całym kraju będzie obowiązywać cisza wyborcza, to dość prowokacyjny pomysł na zwieńczenie Święta Województwa Dolnośląskiego. W Legnicy wystąpi kapela Hałasów w składzie: Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa, drumla, flety pasterskie, taniec), Alicja Choromańska-Hałas (baraban, gardon), Jonasz Hałas (trąbka), Jakub Hałas (akordeon guzikowy).

Kapeli Hałasów posłuchacie 15 października o godz. 19 na Scenie Gadzickiego. Bilety 30 zł.

(Piotr Kanikowski, „Teatralny zestaw na Święto Województwa Dolnośląskiego”, https://24legnica.pl/, 10.10.2023)