9 października w legnickim teatrze odbyła się konferencja prasowa, podczas której z przedstawicielami mediów spotkali się scenografka Teatru Małgorzata Bulanda oraz szef sceny Jacek Głomb, którzy opowiedzieli o najbliższych planach Modrzejewskiej.

Obecność Małgorzaty Bulandy na konferencji prasowej nie była przypadkiem, bowiem już w najbliższą środę o godzinie 18.00 na Scenie Gadzickiego odbędzie się wernisaż sztuki kostiumograficznej jej autorstwa. Jest to jedno z wydarzeń zaplanowanych przez Teatr w ramach obchodów Święta 25-lecia Województwa Dolnośląskiego.  

- Zapraszam szczególnie na wernisaż, ponieważ będzie to jednorazowa akcja – potem te kostiumy znajdą się w przestrzeni Teatru – rozpoczęła Małgorzata Bulanda. - Zrobiłam je zaraz po premierze „Świata na głowie”, a więc czekały one na ten moment od roku. To właśnie wtedy miałam erupcję pomysłów i chciałam wykorzystać „śmieci”, które po tamtej realizacji pozostały. Często inspiruję się pozostałościami, recykling jest dla mnie czymś bardzo istotnym. W sztuce dziś wielu twórców używa tej idei, żeby ludzi w pewien sposób nauczyć tego sposobu myślenia. Ja robiłam to od dawna. Może wynikało to z tego, że pieniędzy w Teatrze nigdy nie było dużo, więc starałam się wykorzystywać wszystko, co miałam pod ręką.

Kostiumy autorstwa Małgorzaty Bulandy do tej pory nie mają swoich „imion”, ale wszystko zmieni się podczas środowego dramatyzowanego wernisażu, kiedy to każdemu z dzieł scenografki zostanie przypisana konkretna sceniczna funkcja.  

- Chciałabym też pokazać elementy scenografii i tkaniny z innych spektakli. Sposób ich wykonania jest sentymentalny – pracowaliśmy nad nimi ręcznie, z czułością. One są nasiąknięte historią tego Teatru – zakończyła Małgorzata Bulanda.

Jacek Głomb zapowiedział również pozostałe propozycje Teatru realizowane w ramach Święta Województwa. Wśród nich znalazło się wydarzenie „aktywizujące” największe legnickie osiedle, czyli Piekary. W najbliższy czwartek o godzinie 18.00 zaprezentowana zostanie tam telewizyjna odsłona spektaklu „Orkiestra”, a po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami przedstawienia.

- Dzięki wsparciu Ministerstwa kontynuujemy również projekt „Modrzejewska – Dom Otwarty”, w ramach którego zapraszamy, naszym zdaniem, najciekawsze wydarzenie kulturalne z Polski.

W weekend 14-15 października w repertuarze Modrzejewskiej dwa wydarzenia ze wspomnianego cyklu. W sobotę o godzinie 19.00 spektakl teatru tańca Hertz Haus „Unbody”, a w niedzielę również o 19.00 koncert Kapeli Hałasów.

Bilety na repertuarowe propozycje Teatru Modrzejewskiej dostępne są w kasie oraz online. Wstęp na wernisaż prac Małgorzaty Bulandy jest bezpłatny (obowiązują darmowe wejściówki).

Konrad Pruszyński