Film „Chłopi”, w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, został wybrany polskim reprezentantem do ubiegania się o nominację w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny.

Wyboru dokonała Komisja Oscarowa w składzie:

– Ewa Puszczyńska (Przewodnicząca Komisji) – producentka m.in. filmów „Ida” (laureat Oscara), „Zimna wojna” (nominacja do Oscara w trzech kategoriach) oraz „Quo vadis, Aida?” (nominacja do Oscara);
– Radosław Śmigulski – Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej;
– Aneta Hickinbotham – producentka m.in. filmu „Boże Ciało” (nominacja do Oscara);
– Ewa Piaskowska – scenarzystka i producentka m.in. filmu „EO” (nominacja do Oscara);
– Allan Starski  – scenograf filmowy, Członek Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) i Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS). Laureat Oscara za scenografię do „Listy Schindlera” Stevena Spielberga;
– Maciej Ślesicki – reżyser i scenarzysta, współzałożyciel i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej (dwie nominacje do Oscara – „Nasza klątwa” i „Sukienka”).

Komisja zdecydowała, że polskim kandydatem do Oscara, Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, został film „Chłopi „ w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchman’a, twórców nominowanego do Oscara „Twojego Vincenta”.

W eksplikacji werdyktu czytamy:

„Autorzy „Chłopów” zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając triumf „Vincenta”, ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem , ale uczestnikiem.

Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne; opresją kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing.

To historia , która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi.

„Chłopi” reprezentują Polskę. Kiedy poznamy nominacje Akademii? 

Oscarową Shortlistę, składającą się z piętnastu filmów, z której następnie Amerykańska Akademia Filmowa wybierze piątkę nominowanych w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny (dawniej: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny) poznamy 21 grudnia. Oficjalne nominacje do Oscara zostaną ogłoszone zaś 23 stycznia 2024 roku. Sama Gala Oscarów odbędzie się zaś w Los Angeles w niedzielę 10 marca 2024 roku.

„Chłopi” – o czym opowiada film?

Produkcja DK Welchman (Dorota Kobiela) i Hugh Welchmana, twórców nominowanego do Oscara „Twojego Vincenta” bazuje na nagrodzonej Noblem w 1924 roku powieści Władysława Reymonta z początku XX wieku. Film jest autorską adaptacją powieści, opowiadającej o życiu członków społeczności wiejskiej w XIX wieku, kładącą jednak znaczny nacisk na historię wielkiej namiętności i zakazanej miłości między bohaterami, która prowadzi do waśni i niesnasek.

Dwójka reżyserów zebrała ekipę ponad stu malarzy i animatorów, którzy przez cztery lata pracowali nad tym, aby oddać każdy kadr filmowy w formie malarskiej. „Chłopi” powstali bowiem najpierw jako film aktorski, z udziałem plejady gwiazd polskiego kina, a następnie opracowano metodę animacji, zamieniającą każdy kadr w małe dzieło sztuki.

Film jest wyprodukowany przez BreakThru Films. Next Film jest polskim dystrybutorem dzieła, a polska kinowa premiera obrazu planowana jest na 13 października. Międzynarodowym agentem sprzedaży jest firma New Europe Film Sales, która poinformowała, że sprzedała już prawa do wyświetlania filmu w ponad 50 krajach świata.

(@kt: Spotkanie z Robertem Gulaczykiem w Art Cafe Modjeska już 4 października o godzinie 18.00. Wstęp wolny). 

(„Chłopi polskim kandydatem do Oscarowej nominacji”, https://pisf.pl/, 25.09.2023)