55 foteli z widowni Teatru Modrzejewskiej wystawionych na wirtualną sprzedaż w ramach akcji Podaruj fotel teatrowi! "trafiło" w czwartkowy wieczór do swych nowych właścicieli. Podczas tego uroczystego wydarzenia na Scenie Gadzickiego , na potwierdzenie transakcji, wszyscy "kupujący" otrzymali od dyrektora teatru Jacka Głomba specjalny certyfikat. Pisze Ewa Jakubowska.

Również na każdym "sprzedanym" fotelu zostały umieszczone tabliczki z imieniem i nazwiskiem nabywcy - darczyńcy. Tym samym po wsze czasy w historii Teatru Modrzejewskiej wpisali się współcześni filantropii m.in Tadeusz i Barbara KRUZEL, poseł Robert KROPIWNICKI, poseł Piotr BORYS, Karolina KARWICKA i radny Maciej KUPAJ , kancelaria podatkowa "Omega", Stowarzyszenie "Teatr Niezbędnie Potrzebny", Szkoła Podstawowa nr 19 czy Koleje Dolnośląskie.

20 lipca dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb ogłosił zakończenie "czarnego protestu", w ramach którego ta placówka kulturalna zaprzestała swoją działalność z powodu drastycznej sytuacji finansowej. Protest był reakcją na wycofanie się ze współfinansowania teatru (rocznie kwotą 1,5 mln zł) przez Prezydenta Tadeusz Krzakowskiego. O ciężkiej sytuacji instytucji pisały nie tylko my i inne lokalne media - sprawa zrobił się głośna na całą Polskę.

Odwołano protest stawiając wszystko na jedną kartę. Szansę na rozwiązanie problemów finansowych widziano po pierwsze w drugim współwłaścicielu teatru. Zwrócono się więc o wsparcie do Sejmiku Dolnośląskiego, aby dorzucił brakującą kwotę oraz ogłoszono dwie akcje: "Podaruj fotel teatrowi!" i zbiórkę pieniędzy na wystawienie nowej sztuki teatralnej na podstawie powieści Stefana Żeromskiego "Dzieje grzechu". Ostatnie dwa wyjścia miały tymczasowo przywrócić "normalizację" - przede wszystkich utrzymać i pozwolić pracować.

Akcja "Podaruj fotel teatrowi!" zakończyła się sukcesem i dzięki niej teatrowi udało się "sprzedać" 55 foteli na widowni . "Kupujący", którzy faktycznie byli darczyńcami , gdyż fotele nadal stoją na swoich miejscach, za każdy fotel wpłacali na rzecz teatru tysiąc złotych. W zamian za wspaniały gest dyrektor, aktorzy i pracownicy teatru wręczyli filantropom specjalny certyfikat, oznaczyli ich fotele w imienne nazwiska na tabliczkach przybitych z tyłu oraz zorganizowali koncert na ich cześć. Podczas koncert, który odbył się przed głównym wejściem do teatru, wystąpili legniccy aktorzy.

(Ewa Jakubowska, „Darczyńcy, o których pamięć nie zaginie”, https://e-legnickie.pl/, 22.09.2023)