Sejmik Dolnego Śląska przegłosował zmiany w uchwale budżetowej, w ramach których województwo przekaże Teatrowi Modrzejewskiej w Legnicy 1,5 mln zł na pokrycie bieżących wydatków w związku ze brakiem dotacji z miasta. Niemal w tym samym czasie nadeszło wsparcie dla legnickiej sceny od Unii Polskich Teatrów. Pisze Piotr Kanikowski.

Tym razem udało się przełamać pat, który od kilku miesięcy paraliżował prace Sejmiku. Wczoraj, inaczej niż w lipcu, przeszedł pakiet zmian w budżecie, wśród których były pieniądze na drogi, rewitalizację linii kolejowych, sport, służbę zdrowia, kulturę. 1,5 mln zł to dotacja równoważna sumie, jaka powinna w tym roku zostać przekazana przez prezydenta Legnicy na funkcjonowanie Teatru Modrzejewskiej. To powinno na jakiś czas ustabilizować sytuację finansową legnickiej sceny.

Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej, informuje o jeszcze jednej uchwale, ważnej dla tej placówki. Podjęła ją Unia Polskich Teatrów, której członkiem jest m.in. legnicki teatr. Zarząd UPT podjął uchwałę o przekazaniu 30 tys. zł na realizację premiery spektaklu „Czysta biała rasa” wg Franka Westermana w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego. Premiera jest zapowiadana na 9 grudnia br.

(Piotr Kanikowski, „Płyną pieniądze do Teatru Modrzejewskiej w Legnicy”, https://tulegnica.pl/, 16.09.2023)