Teatr Modrzejewskiej w Legnicy organizuje w rynku improwizowany koncert. Chcą w ten sposób podziękować legniczanom za wsparcie finansowe. Legnickiej scenie grozi bankructwo, po tym jak Urząd Miasta w Legnicy wycofał się z jej współfinansowania z Urzędem Marszałkowskim. Dziś podczas sesji sejmiku radni mają zadecydować, czy te brakujące 1,5 mln złotych trafi do legnickiego teatru z budżetu województwa. Materiał Karoliny Bieniek.

Tymczasem trudna sytuacja finansowa, która niejako wymusiła na dyrekcji założenie zbiórki internetowej odbija się także na załodze Modrzejewskiej, o czym mówi aktorka Magdalena Biegańska:

- Znaleźliśmy się w bardzo dziwnej sytuacji, dla mnie niekomfortowej. Pani w kasie mówi, Pani Magdo, wy biedni, ja już wam wpłaciłam. Jestem wdzięczna, ale nagle poczułam się, jakbyśmy byli jakimiś żebrakami. Nie możemy się skupić żeby normalnie pracować, na okrągło się zastanawiam czy mam szukać już pracy.

Jak wyjaśnia dyrektor Modrzejewskiej Jacek Głomb do ogłoszenia internetowej zrzutki, którą wciąż wspierają legniczanie i nie tylko, dyrekcja teatru została zmuszona:

- Do tej sytuacji nie doprowadziliśmy my, tylko prezydent Legnicy wycofując się z współprowadzenia teatru, więc to jest obiektywna sytuacja w której sobie musimy radzić, tą zbiórką społeczną próbujemy, my nie zbieramy dla siebie, próbujemy przetrwać.

Zbiórka, której pomysłodawcami byli aktywnie wspierający scenę widzowie wciąż trwa. Koncert "Nasza muzyka" już 21 września o godzinie 20:00.

Wstęp jest bezpłatny. W repertuarze znajdą się między innymi utwory ze spektaklu muzycznego Wodewil Liegnitz. Godzinę wcześniej będą wręczane specjalne certyfikaty dla legniczan, którzy wsparli teatr Modrzejewskiej w ramach akcji "Podaruj Fotel Teatrowi".

Z darowizn w ramach tej akcji udało się zebrać blisko 60 tysięcy złotych, co wystarczy na pokrycie zaledwie 30% kosztów jedynej planowanej na ten sezon premiery.

(@kt: Teatr Modrzejewskiej na dziś tj. 14 września 2023 roku ma zaplanowane dwie premiery sezonu 2023/24 - "Czysta biała rasa" w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego oraz "Dzieje grzechu" w reżyserii Darii Kopiec. Zrzutka dotyczy drugiej ze wspomnianych realizacji). 

Materiały audio dostępne do odsłuchania – TUTAJ.

(Karolina Bieniek, „Teatr Modrzejewskiej w Legnicy organizuje w rynku improwizowany koncert”, https://www.radiowroclaw.pl/, 14.09.2023)