Nagrodzony Grand Prix podczas pierwszej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis w Łodzi monodram „Zapowiada się ładny dzień” autorstwa legnickiej poetki Anny Podczaszy, wraca na deski Teatru Modrzejewskiej. Spektakl wyreżyserowany przez Magdę Skibę obejrzeć będzie można 15 września o godz. 11.00 i 19.00 na Scenie na Strychu.

Spektakl zrealizowany przez Joannę Gonschorek w październiku ubiegłego roku zbiera dobre recenzje. Nie dziwi zatem fakt, że również w nowym sezonie artystycznym znalazł się w repertuarowych planach legnickiej sceny. Jest to niełatwa, acz pokrzepiająca opowieść o samotności, chorobie, polskim systemie opieki zdrowotnej i przejmującej potrzebie obecności, bliskości. Aktorka Modrzejewskiej dopatruje się wielkiej siły czwartego w swojej karierze monodramu w tekście Anny Podczaszy.

- Ten tekst, mimo iż w większości pisany prozą, jest bardzo poetycki i to jest jego walor. Prędzej czy później każdego z nas dotknie to, o czym opowiadamy w tym spektaklu. Mam nadzieję, że w takich momentach, dzięki temu przedstawieniu będzie prościej – tłumaczy Gonschorek.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: Monodram Joanny Gonschorek wydaje mi się społecznie ważny, bo oswaja widza z tym, co czyha w majaczącym na horyzoncie “kiedyś”. Z czymś tak strasznym, że nie chcemy tego dotykać, nie chcemy przy tym być. Teatr to najlepsze miejsce, gdzie można bezpiecznie skonfrontować się z najgorszymi traumami, byśmy  – w tym majaczącym na horyzoncie “kiedyś” – przestali umierać w samotności.

Grzegorz ŻurawińskiWielkim walorem widowiska są przetworzone komputerowo filmowe impresje Karola Budrewicza, które są nie tylko zasadniczym elementem scenografii, co równoległym i dopełniającym całość komponentem metafizycznej opowieści. Swoją drogą trzeba było poetyckiej czarnej ironii, by całość opatrzyć tytułem "Zapowiada się ładny dzień", gdy twórcy zabierają nas w podróż w czasoprzestrzenne czarne tunele, o których opowiadają jedynie ci, którzy jedną nogą byli już po drugiej stronie.

Bilety na przedstawienie dostępne są w kasie Teatru oraz online.

Konrad Pruszyński