W przyszłym roku odbędzie się druga edycja festiwalu Teatropolis w łódzkim Monopolis. Organizatorzy już czekają na zgłoszenia zainteresowanych artystów. Artykuł Dariusza Pawłowskiego.

Festiwal Sztuki Aktorskiej „Teatropolis” w Scenie Monopolis w Łodzi odbędzie się w dniach 22-27 marca 2024 roku (przypomnijmy, że 27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru). To wyjątkowo wydarzenie, prezentujące małe formy teatralne, za to skoncentrowane na aktorskich kreacjach.

Dyrektorem festiwalu jest Katarzyna Kubacka-Seweryn, a jego szefem artystycznym - wybitny aktor, Andrzej Seweryn.

Festiwal został poświęcony aktorom - zapowiadał przedsięwzięcie znakomity artysta, Andrzej Seweryn. - To oczywiste, że temat aktorstwa, sztuki, którą zajmuję się od ponad pięćdziesięciu pięciu lat, jest mi bardzo bliski. Lubię rozmawiać z aktorami, lubię z nimi dyskutować, lubię się z nimi spierać, a to między innymi jest ważna część naszego festiwalu. Lubię też tłumaczyć sobie rzeczywistość, która się zmienia, stąd moja potrzeba kontaktu z młodymi ludźmi i także młodych adeptów aktorstwa na festiwal szczególnie zaprosiliśmy. Odpowiedź publiczności przekonuje mnie, że takie wydarzenie jest potrzebne.

Pierwsza edycja festiwalu spotkała się z niebagatelnym zainteresowaniem teatromanów. Widownia była wypełniona po brzegi, nie brakowało gości na spotkaniach z artystami. Podkreślał to wielokrotnie sam Andrzej Seweryn.

Bez widzów teatru nie ma, więc przed wami należy stawać z pokorą - mówił zwracając się do festiwalowej publiczności. - Łódź jest mi szczególnie bliskim miejscem, od pewnego czasu także teatralnym, do którego tęsknię. Jestem szczęśliwy, że mogliśmy dołączyć do bogatej oferty teatralnej tego miasta z naszym Teatropolis. Że mogliśmy powiedzieć wszystkim aktorom i ludziom teatru: realizujcie swoje pasje każdego dnia, życzymy wam wielu braw i wspaniałej publiczności. Tak dzieje się magia i po to jest nasz festiwal.

W jury pierwszej edycji festiwalu zasiedli: Andrzej Seweryn, Dorota Kędzierzawska, Robert Więckiewicz, Katarzyna Janowska i Krzysztof Witkowski, prezes Virako, inwestora Monopolis.

Jury zdecydowało nie przyznawać nagrody głównej w kategorii Debiut. Wyróżniono za to oba prezentowane spektakle: „Miłość Ci wszystko wypaczy” w wykonaniu Barbary Saneckiej, Łukasza Walczaka i Kamila Olczyka oraz „Mięso” w wykonaniu Tamary Yelchaninovej. Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości pięciu tysięcy złotych. Statuetkę dla najlepszego spektaklu postanowiono zachować dla laureata przyszłorocznej edycji Teatropolis. Wyróżnienia wręczyły jurorki Katarzyna Janowska i Dorota Kędzierzawska.

W kategorii Open natomiast zwyciężyła zdobywając Grand Prix Joanna Gonschorek ze spektaklem „Zapowiada się ładny dzień” autorstwa Anny Podczaszy i w reżyserii Magdy Skiby. Jurorzy, jak podkreślali, docenili aktorkę za prawdę, głębię, odwagę i szczerość. Joanna Gonschorek otrzymała statuetkę, 20 tysięcy złotych oraz możliwość zagrania nagrodzonego spektaklu na Scenie Monopolis w sezonie teatralnym 2023/2024. Statuetkę wręczyli aktorce Andrzej Seweryn i Krzysztof Witkowski.

Spektakl „Zapowiada się ładny dzień”, wyprodukowany przez Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, to trzecie artystyczne spotkanie aktorki Joanny Gonschorek i poetki Anny Podczaszy. Tym razem w tekście napisanym specjalnie dla Joanny Gonschorek Anna Podczaszy podjęła temat śmiertelnej choroby i żegnania się z życiem. W subtelny sposób, łącząc powagę z dyskretnym humorem i perspektywę codzienności z metafizyką, artystki w niezwykle emocjonującej, dotykającej najgłębszych pokładów wrażliwości inscenizacji odniosły się do naszego stosunku do śmierci, odchodzenia, ostatecznego pożegnania z najbliższymi - dziś traktowanych jako temat tabu, spychanych w sferę milczenia, a przecież, jak podkreślają twórczynie przedstawienia, będących nieuchronnym i naturalnym etapem egzystencji, nieodłącznym od ludzkiego świata.

Nagroda specjalna festiwalu trafiła do przyjętego owacjami na stojąco Bronisława Wrocławskiego.

Niesieni dobrą energią kontynuujemy Teatropolis i pracujemy nad kolejnym wydaniem festiwalu - zapowiada Krzysztof Witkowski. - Jesteśmy przekonani, że - podobnie jak w tym roku - będzie to wielkie święto teatru, z jeszcze większymi emocjami. Zrobimy wszystko, aby dorównać tegorocznemu sukcesowi.

Przyszłoroczna edycja festiwalu ma być jeszcze bogatsza niż jego pierwsza odsłona. Organizatorzy zapowiadają, że wydarzenie będzie dłuższe o jeden dzień, w programie znajdzie się dziesięć przedstawień konkursowych oraz dwa mistrzowskie - jedno na rozpoczęcie, drugie na finał festiwalu, w Międzynarodowym Dniu Teatru.

Podczas Teatropolis prezentowane są monodramy lub spektakle z obsadą do trzech aktorów. Festiwal składa się z dwóch kategorii konkursowych: Debiuty - skierowanej do absolwentów szkół teatralnych do 26. roku życia oraz Open - skierowanej do wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 listopada. Przesyłka powinna zawierać: rejestrację audio-wideo spektaklu nie krótszą niż dwadzieścia minut, rider spektaklu, scenariusz, dziesięć zdjęć z przedstawienia, dane teleadresowe. Do prezentacji scenicznej zakwalifikowane zostaną maksymalnie cztery spektakle w kategorii Debiuty oraz maksymalnie sześć w kategorii Open. Spektakl, który zdobędzie nagrodę Grand Prix w kategorii Open otrzyma również nagrodę finansową w wysokości 20 tys. złotych, a w kategorii Debiuty - 10 tys. złotych.

Dla miłośników znakomitego aktorstwa szykuje się kolejne duże wydarzenie.

(Dariusz Pawłowski, „Teatropolis w łódzkim Monopolis. Kolejna edycja festiwalu”, https://dzienniklodzki.pl/, 4.09.2023)