Wystartowała zapowiadania niedawno przez dyrektora Modrzejewskiej zbiórka pieniędzy na realizację nowego spektaklu legnickiego teatru. „Dzieje grzechu” na podstawie powieści Stefana Żeromskiego wyreżyserować ma Daria Kopiec. Instytucja ma ambitny plan zebrania 200 tysięcy złotych na ten cel.

- Wiadomo, kultura zawsze ledwo spinała budżet, będąc na końcu łańcuszka potrzeb rządzących, nasz Teatr znalazł się jednak w trudnej sytuacji finansowej na skutek decyzji Prezydenta Miasta Legnicy. Wypowiedział on w 2022 r. umowę o współprowadzeniu Teatru i mimo, że nie dopełnił formalności i ujął się za nami Marszałek Województwa Dolnośląskiego, to jednak podczas sesji Rady Sejmiku zmiany budżetowe nie zostały przegłosowane, na skutek czego dofinansowania nie otrzymaliśmy – czytamy na stronie zrzutki prowadzonej przez Modrzejewską.

Teatr chce jednak funkcjonować. Chcą tego jego widzowie. Stąd najnowsze projekty, w ramach których wszyscy zainteresowani mogą wesprzeć działalność tej zasłużonej sceny. Od pewnego czasu prowadzona jest akcja „Podaruj fotel teatrowi”, w ramach której widzowie za kwotę tysiąca złotych mogą nabyć fotel na widowni Sceny Gadzickiego. Nagrodą za wsparcie będzie dedykowana fundatorowi tabliczka.

Ciekawe nagrody przygotowano również dla patronów planowanej realizacji scenicznej „Dziejów grzechu”. Za wpłatę 100 zł przewidziano teatralny plakat. Przy wpłacie 200 zł darczyńca otrzyma jedną z teatralnych publikacji, a za 500 zł zostanie zaproszony na premierę przedstawienia. Każdy  z wpłacających proszony jest o podanie adresu e-mail do kontaktu w celu uhonorowania darczyńcy.

Czego dotyczyć będzie spektakl osnuty na kanwie powieści Stefana Żeromskiego?

Nasze „Dzieje grzechu” będą skupione wokół refleksji nad modelami kobiecości i związanym z nimi pojęciem grzechu. Co jest tytułowym grzechem głównej bohaterki? Czy Ewa zostaje „wypędzona z raju” z powodu zakochania się w niewłaściwym człowieku, dlatego że pozwala sobie na spełnienie erotyczne, czy może dlatego że dopuszcza się morderstwa? A może podstawowym błędem i winą młodej kobiety jest to, że całe jej życie koncentruje się wokół kochanka? Jak powieść Żeromskiego odbija się we współczesności? Czy słowo „grzech” ma jeszcze w ogóle jakieś znaczenie? A jeśli tak, to jakie

Stan na 9 sierpnia 2023 roku: uzbierano 2 666 zł. Zrzutkę wspomogło 19 darczyńców.

Zbiórkę pieniędzy można wesprzeć – TUTAJ.

Daria Kopiec - reżyserka filmowa i teatralna, realizatorka teledysków i autorka animacji. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (wydział operatorski) oraz Akademii Teatralnej w Warszawie na wydziale reżyserii. Wyreżyserowała m.in. „Zakonnice odchodzą po cichu” w Teatrze Kochanowskiego w Opolu, „Dzieci księży” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie czy „Złą dziewczynkę” w łódzkim Teatrze Jaracza.

Konrad Pruszyński