Sierpień to czas intensywnych przygotowań do nowego sezonu artystycznego. W trakcie tych trudnych dla Drużyny Modrzejewskiej wakacji wszyscy wybiegają już myślami w niezbyt daleką przyszłość. We wrześniu startuje bowiem nowy sezon 2023/24, a w repertuarze znalazły się wszystkie premiery tego minionego.

Jacek Głomb podkreśla, że wznowienie działalności Teatru Modrzejewskiej w obecnych realiach to „wielkie ryzyko, którego podejmujemy się wspólnie z widzami”. Niezależnie od wielu organizacyjnych i finansowych perturbacji dyrektor sceny już 14 września zaprasza na pierwszy w nowym sezonie pokaz „Snu srebrnego Salomei” w reżyserii Piotra Cieplaka.

Dziewiętnastowieczny dramat jednego z polskich wieszczów to wciągająca, pełna zwrotów akcji sztuka. Po raz pierwszy wystawiona nieco ponad 120 lat temu na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie. Realizacja tekstu Słowackiego w Teatrze Modrzejewskim odznacza się ogromną powściągliwością i minimalizmem środków. Spektakl zwyciężył w tegorocznych 47. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych i został zaprezentowany podczas Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. We wrześniu dwukrotnie na Scenie Gadzickiego: 14 września o 11.00 i 16 września o 19.00.

Anna Wakulik, e-teatr.pl: Cieplak i Urbański wydobyli z barokowych zapętleń języka historię wzajemnych zależności, władań, zagrywek, chęci bycia ponad, wściekłości wynikającej z bycia pod. Dawno nie widziałam spektaklu, w którym aktorzy mówią kwestie ze zrozumieniem i pewnością, wyciągając przy tym niuanse monologów, smaczki porównań, zawirowania rytmu literatury.

15 września dwukrotnie (o 11.00 i 19.00) na Scenie na Strychu zaprezentowany zostanie doceniany monodram Joanny Gonschorek „Zapowiada się ładny dzień”. Za tekst sztuki odpowiada legnicka poetka Anna Podczaszy, a tytuł wyreżyserowała aktorka Modrzejewskiej Magda Skiba. Przedstawienie zwyciężyło łódzki Festiwal Teatropolis. Warto wspomnieć, że będzie to ostatnia okazja do obejrzenia spektaklu przed jego kolejną festiwalową wyprawą na 14. Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr” 2023.

Katarzyna Janowska, Newsweek: Rozpacz, lęk, samotność Joanna Gonschorek gra bez wielkich gestów. Jest szczera w ciele, które pożegnało się z młodością, które zaczyna chorować. Jednym ruchem potrafi zmienić nastrój. Doskonale przeciętna umierająca z sąsiedztwa. Ale jednocześnie całkiem nieprzeciętna. Kiedy w zderzeniu z bezdusznym systemem NFZ staje się anonimowym numerem w kolejce do zabiegu, na który pewnie się nie doczeka, ma w sobie pamięć dobrych dni. Cieszcie się, żyjcie, zapowiada się ładny dzień – zachęca.

Ostatnią ze scenicznych propozycji Teatru Modrzejewskiej na wrzesień będzie premiera z końcówki zeszłego sezonu „Wodewil Liegnitz albo Ostatnia Noc Republiki Weimarskiej”. Superprodukcja legnickiej sceny to muzyczno-dramatyczna opowieść o podupadającym teatrze oraz historii miasta.

- Opowiadamy historię zanurzoną w roku 1933. Podróżujemy troszeczkę pod prąd czasu, do mrocznego momentu w historii Niemiec, niemieckiego miasta, jakim była wtedy Legnica, ale też opowiadamy historię, która ma wiele powiązań z naszą współczesnością. Myślę, że ten dzisiejszy czas będzie się bardzo mocno w spektaklu odbijał – powiedział reżyser widowiska Łukasz Czuj.

Jacek Wakar: W upiornie śmiesznym, a chwilami dotkliwie przerażającym, granym z przytupem, że aż iskry lecą musicalu Łukasza Czuja [...] władza chce zamykać teatr, świat brunatnieje, rzekomi przyjaciele mogą okazać się zdrajcami. Zabawa jest na fest, tyle że przedstawienie niebezpiecznie bliskie rzeczywistości. 

Terminy: 21 września o 10.00 oraz od 22 do 24 września o 18.00.

Bilety na wszystkie repertuarowe wydarzenia Teatru Modrzejewskiej dostępne są w kasie oraz online.

Konrad Pruszyński