Legnicki Teatr Modrzejewskiej zawiesił protest i wraca do normalnej pracy artystycznej. Mimo że radni opozycyjni Sejmiku byli przeciwni zmianom w budżecie i dotacji w wysokości 1,5 mln na legnicki teatr, z pomocą i tak pośpieszył Cezary PRZYBYLSKI, Marszałek Dolnego Śląska. Artykuł Zbigniewa Jakubowskiego.

- Na wniosek Marszałka zarząd województwa przekaże naszemu teatrowi pół miliona złotych na bieżącą działalność, a sprawa brakujących 1,5 mln złotych, które pozwoli legnickiej scenie domknąć budżet na rok 2023 ma ponownie trafić na wrześniową sesję Sejmiku Województwa - wyjaśniał na konferencji prasowej dyrektor Modrzejewskiej Jacek GŁOMB. - Na wrześniową albo i wcześniejszą nadzwyczajną jeżeli padnie taki wniosek. Nie mieszam się do wielkiej polityki, ale czuję, że powinno być dobrze. Oczywiście na kolejnej sesji Sejmiku ponownie radni pochylą się nad propozycjami zmian w budżecie kompleksowo, może z jakimiś korektami, ale wystarczy, że 1-2 radnych z koalicji opozycyjnej nie pojawi się na sesji i zmiany zostaną uchwalone. Na tej sesji sprzed tygodnia za dużo było negatywnych emocji po obu stronach "barykady". Niektórzy z radnych opozycyjnych twierdzili, że rozmawiający z nimi marszałek Tymoteusz MYRDA nakrzyczał na nich i zrobiło się mało pokojowo. Teatr Modrzejewskiej stał się po prostu ofiarą wielkiej polityki. Wierzę w porozumienie i widzę światełko w tunelu.

Teatralne realia wyglądają więc całkiem obiecująco. Jest wsparcie Marszałka na bieżącą działalność. Teatr zamierza ogłosić zbiórkę pieniężną (potrzeba 200 tysięcy złotych) na realizację jednej premiery w nadchodzącym sezonie 2023/2024, spektaklu "Dzieje grzechu". Teatr będzie można także wesprzeć, kupując jeden z 55 foteli na widowni. Jedno jest pewne - Modrzejewska nie zniknie z kulturalnej mapy Legnicy, Dolnego Śląska i Polski.

Dyrektor Jacek GŁOMB nie krył, że relacje między nim a prezydentem Legnicy Tadeuszem KRZAKOWSKI są kiepskie mówiąc dyplomatycznie. Głomb wini Krzakowskiego za wszystkie kłopoty legnickiego teatru. Nic dziwnego, że marszałek województwa dolnośląskiego skierował do Rady Miejskiej Legnicy skargę na postępowanie prezydenta miasta Legnicy na jego postępowania w sprawie wypowiedzenia umowy o współprowadzenie teatru. Sprawy, która przyniosła wielki wstyd Legnicy, wstyd Ratuszowi i zero jakiegokolwiek splendoru…

(Zbigniew Jakubowski, „Protest zakończony. Wraca normalność w Modrzejewskiej (FOTO)”, https://e-legnickie.pl/, 20.07.2023)