Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy opublikował w mediach społecznościowych oświadczenie dyrektora. Teatr ogłasza zakończenie „czarnego” protestu i zapowiada wznowienie działalności w nowym sezonie 2023/2024. Ale to nie koniec problemów. Informuje Kinga Senczyk.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy ogłosił zawieszenie swojej działalności na konferencji prasowej 27 czerwca tego roku. Wobec wycofania się miasta Legnicy ze współfinansowania teatru, niemożliwe okazało się dalszego jego prowadzenie. Teraz teatr opublikował oświadczenie Dyrektora w sprawie dalszych jego losów. Cytujemy je w całości w jego dosłownym brzmieniu:

Mimo niekorzystnej dla naszego Teatru decyzji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, który na sesji 13 lipca br. nie przegłosował zmian w budżecie województwa, m.in. przyznających Teatrowi Modrzejewskiej w Legnicy dodatkową kwotę 1,5 mln zł – jest światełko w tunelu!

Na wniosek Marszałka Zarząd przekaże nam w najbliższym czasie środki (ok. 0,5 mln zł, w ramach przyznanej dotacji), które pozwolą Teatrowi prowadzić bieżącą działalność. Sprawa brakujących 1,5 mln zł trafi ponownie na sesję Sejmiku 28 września br. (lub wcześniej, na nadzwyczajną sesję). Liczymy wówczas na pomyślne rozstrzygnięcie, przecież wszyscy radni Sejmiku – „od lewa do prawa” – są za naszym Teatrem.

Przy okazji – „politycy politykują”, a cierpi na tym Teatr, jego pracownicy, widzowie.

Ryzykujemy (bo nie mamy pewności, bo nie mamy pewności, że Sejmik uchwali brakujące nam środki), ale do odważnych świat należy! Zwiększenie budżetu o brakujące 1,5 mln zł pozwoli nam domknąć budżet w roku 2023.

W związku z tym wycofujemy się z „czarnego” protestu i w sezonie 2023/2024 wznowimy normalną działaność.

Informuję, że Marszałek Województwa Dolnośląskiego skierował do Rady Miejskiej Legnicy skargę na postępowanie Prezydenta Miasta Legnicy w sprawie wypowiedzenia umowy o współprowadzenie Teatru.

Dodatkowo niebawem ogłosimy zrzutkę internetową na realizację jednej z naszych premier w najbliższym sezonie: spektaklu Dzieje Grzechu na podstawie powieści Stefana Żeromskiego wg scenariusza Marii Wojtyszko i w reżyserii Darii Kopiec.

Będzie można także wesprzeć nasz Teatr darowizną i za 1 tys. zł kupić jeden z 55 foteli (który nie ma jeszcze tabliczki) na widowni Teatru.

Obie te firmy wsparcia Teatru uruchamiamy na prośbę naszych widzów: takie głosy usłyszeliśmy podczas „czarnego” protestu i dyżurów informacyjnych w Art Cafe Modjeska.

Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy
Legnica, 20 lipca 2023 r.

(Kinga Senczyk, „TEATR MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY WZNOWI DZIAŁANOŚĆ W NOWYM SEZONIE 2023/2024!”, https://popkulturowcy.pl/, 20.07.2023)