Dziś (20 lipca) w legnickim teatrze odbyła się konferencja prasowa dyrektora Jacka Głomba, który poinformował przedstawicieli mediów o ponownym otwarciu Teatru, wraz z zapisami na przyszłosezonową edukację teatralną w ramach Klubu Gońca Teatralnego. „Ryzykujemy dla naszych widzów, którzy okazali nam ogromne wsparcie” – powiedział szef Modrzejewskiej.

Jacek Głomb opublikował dziś treść swojego najnowszego oświadczenia:

Mimo niekorzystnej dla naszego Teatru decyzji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, który na sesji 13 lipca br. nie przegłosował zmian w budżecie województwa, m. in. przyznających Teatrowi Modrzejewskiej w Legnicy dodatkową kwotę 1,5 mln zł. – jest światełko w tunelu!

Na wniosek Marszałka Zarząd przekaże nam w najbliższym czasie środki (ok. 1 mln zł, w ramach przyznanej dotacji), które pozwolą Teatrowi prowadzić bieżącą działalność. Sprawa brakujących 1,5 mln zł. trafi ponownie na sesję Sejmiku 28 września br. (lub wcześniej, na nadzwyczajną sesję). Liczymy wówczas na pomyślne rozstrzygnięcie, przecież wszyscy radni Sejmiku – „od lewa do prawa” – są za naszym Teatrem.

Przy okazji – „politycy politykują”, a cierpi na tym Teatr, jego pracownicy, widzowie.

Ryzykujemy (bo nie mamy pewności, że Sejmik uchwali brakujące nam środki),  ale do odważnych świat należy! Zwiększenie budżetu o brakujące 1,5 mln zł.  pozwoli nam domknąć budżet w roku 2023.

W związku z tym wycofujemy się z „czarnego” protestu i w sezonie 2023/24 wznowimy normalną działalność.

Informuję, że Marszałek Województwa Dolnośląskiego skierował do Rady Miejskiej Legnicy skargę na postępowanie Prezydenta Miasta Legnicy w sprawie wypowiedzenia umowy o współprowadzenie Teatru.

Dodatkowo niebawem ogłosimy zrzutkę internetową na realizację jednej z naszych premier w najbliższym sezonie: spektaklu „Dzieje grzechu” na podstawie powieści Stefana Żeromskiego wg scenariusza Marii Wojtyszko i w reżyserii Darii Kopiec.

Będzie można także wesprzeć nasz Teatr darowizną i za 1 tys. zł. kupić jeden z 55 foteli (który nie ma jeszcze tabliczki) na widowni Teatru

Obie te formy wsparcia uruchamiamy na prośbę naszych widzów: takie głosy usłyszeliśmy podczas „czarnego” protestu i dyżurów informacyjnych w Art Cafe Modjeska.

W dalszej części konferencji dyrektor Modrzejewskiej wspomniał m.in. o tym, że ratunkowe 500 tysięcy złotych z województwa dolnośląskiego nie jest kwotą dodaną do pierwotnej dotacji marszałkowskiej.  

- To jest suma z naszego budżetu, którą otrzymamy wcześniej i która pozwoli teatrowi na normalną działalność , czyli wypłatę wynagrodzeń, zapłatę faktur. Teatr będzie miał płynność finansową przynajmniej do kolejnej sesji sejmiku.

Jacek Głomb zdradził również wstępne szczegóły publicznej zbiórki na rzecz realizacji najnowszej premiery. Dyrektor legnickiej sceny ma ambitny plan pozyskania 200 tysięcy złotych. „Myślę, że jesteśmy w stanie uzbierać tę kwotę” – podsumował szef Modrzejewskiej. Premiera spektaklu planowana jest na początek 2024 roku.

Konrad Pruszyński